Nie musi być zimne

2009-03-05 14:20
Aluminium nie musi być zimne
Autor: Schuco

Aluminium, stosowane w konstrukcjach współczesnych fasad, nie ma tak dobrej izolacyjności termicznej jak, na przykład drewno, dlatego warto korzystać z najnowszych zdobyczy technologii budowlanych i stosować aluminiowe okna i systemy fasadowe o zwiększonej ciepłochronności.

Nie musi być zimne
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Budynek biurowy z lekką przeszkloną fasadą zintegrowaną z systemem modułów fotowoltaicznych
Nie musi być zimne
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Capricorn Haus w Düseldorfie

Schüco AWS to system fasadowy stworzony w duchu Energy2, czyli filozofii ukierunkowanej na maksymalne obniżenie strat ciepła w budynkach, dzięki poprawie izolacyjności przegród – fasad oraz okien i drzwi.

"Energia do kwadratu" to nie tylko obniżenie strat ciepła, ale również dostarczenie do budynku energii pochodzącej ze środowiska naturalnego. Dlatego rozwijana jest technika solarna oraz te linie produków, które łatwo zintegrować z automatyką umożliwiającą zdalne sterowanie elementami fasady i tym samym sprawne regulowanie mikroklimatu wewnątrz obiektu.

Zarówno szyby, jak i profile stolarki otworowej są istotnym elementem fasad współczesnych budynków. Powinny więc cechować się jak najniższymi współczynnikami przenikania ciepła. W przeciwnym razie fasada będzie generować wysokie straty cieplne. Wzrosną też koszty utrzymania budynku. Warto więc skupić się nie tylko na wydatkach związanych z realizacją projektu i pomyśleć o budynku jako o długoterminowej inwestycji, która będzie procentować dzięki proekologicznym, a zarazem gwarantującym komfort użytkowania, rozwiązaniom.

Ciepłe profle

Wnętrza przyjazne ludziom to wypełnione światłem słonecznym pomieszczenia o temperaturze 20°C. W ramach programu Energy2 stworzono fasadę zatrzymującą znacznie więcej energii cieplnej wewnątrz budynku (nawet do 50%) w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań. Łączy ona w sobie wymagania ekologiczne z komfortem użytkowania pomieszczeń oraz estetyką obiektu. Stosowane do tej pory, tak zwane ciepłe profile są przeważnie grube i szerokie, co ogranicza dostęp światła do wnętrza budynku i często zniechęca architektów do stosowania ich w obiektach o wyrafinowanych minimalistycznych elewacjach. Profile okienne o zwiększonych właściwościach termoizolacyjnych nie muszą jednak pogarszać estetyki fasady.

Wiele możliwości

W opisywanym większa powierzchnia oszklenia nie oznacza podwyższonej straty ciepła, do pomieszczeń zaś przenika więcej światła. Efekt ten osiągnięto dzięki, m.in. koekstrudowanej uszczelce środkowej, przekładkom z pianką izolacyjną oraz zwiększonej izolacyjności w strefie krawędzi szyby. Stabilność profili oraz ich wąska, zewnętrza powierzchnia to większa swoboda przy projektowaniu fasady - dzięki zwiększonej powierzchni przeszkleń uzyskuje się lepszy dostęp światła oraz wygląd fasady.

W oferowanym systemie okien aluminiowych znajduje się szereg modeli: od standardowych po wyrafinowane, w pełni zautomatyzowane. Jego szczególną cechą jest optymalizacja współczynnika przenikania ciepła Uf przy stosunkowo małej powierzchni profilu. Przy głębokości zaledwie 75 mm, Ujest na poziomie już od  0,9 W/(m²K). Okna z tymi profilami cechuje także wysoka izolacyjność akustyczna (49 dB).

Inteligentne wyposażenie

 Istnieje możliwość wyposażenia profili w ukryte okucia okienne AvanTec z obsługą mechaniczną albo TipTronic z obsługą automatyczną. Okucia TipTronic umożliwiają miejscowe sterowanie wentylacją i przewietrzaniem budynku za pomocą poręcznych przycisków oraz centralne - za pośrednictwem centrali EIB. Uzyskana w ten sposób możliwość pełnego sterowania oknami wbudowanymi w elewację (albo całą szklaną fasadą) zapewnia optymalny poziom temperatury, kontrolę przewietrzania i nasłoneczniania budynku.

Nie musi być zimne
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Przekrój przez profil okna w systemie Schüco AWS 75.SI
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej