Zużycie membran dachowych

2007-05-22 17:02

Zużycie membran dachowych zależy od budowy dachu; dach wielopłaszczyznowy lub o skomplikowanym kształcie wymaga większej ilości materiału niż dach prosty. O skali zużycia decyduje także ilość koszy, naroży, kominów i przejść instalacji.

W koszu membrana powinna być ułożona na całej jego powierzchni w trzech warstwach (rys. 1). Wynika to z charakteru tego miejsca – kosz jest rodzajem zlewni dla wody, która spływając po połaciach wpada pod pokrycie sąsiedniej połaci. Wtedy spływa po membranie do okapu; źle zrobione zakłady w koszu spowodują, że woda łatwo dostanie się do termoizolacji. Ten problem dotyczy przede wszystkim starszych dachów, w których plastikowe elementy uszczelniające połączenie pokrycia z metalowym koszem mogą się zużyć.

 
rys. 1
 
rys. 2


Za wielowarstwowym układaniem membran w koszach przemawia także destrukcyjne działanie promieniowania UV. Kosze są uszczelniane materiałami z tworzyw sztucznych, które z czasem ulegają degradacji, a ich uszkodzenia powodują powstanie prześwitów między pokryciem i metalowym koszem. Są to małe szczeliny i szpary, które umożliwiają okresowe naświetlanie membrany przez promienie słoneczne.
Kilkuletnie działanie promieniowania UV może spowodować jej rozkład. Ułożenie kilku warstw membrany w koszu powoduje wielokrotny wzrost odporności na promieniowanie (w konsekwencji pozwala uzyskać kilkudziesięcioletnią trwałość dachu). Z tego powodu układanie membran dachowych w koszu na zakłady i z dodatkowym pasem wzdłuż krokwi koszowej (trzy warstwy) jest zdecydowanie rozsądniejszą metodą niż cięcie i klejenie warstw nachodzących na siebie w koszu.

Zużycie membran jest większe w takich miejscach, jak kalenice (rys. 3) i naroża (rys. 4). Właśnie te miejsca są szczególnie łatwo przewiewane przez wiatr i nawet najlepsze uszczelnienia z czasem tracą swoje własności i przepuszczają pod pokrycie opady atmosferyczne. Dlatego na kalenicach i narożach membrany powinny być ułożone na podwójny zakład.

 
rys. 3
 
rys. 4


Zużycia większej ilości materiału wymagają również miejsca, w których dekarz musi precyzyjnie połączyć membranę z przechodzącymi przez dach instalacjami i dodatkowo wykonać rynienki osłonowe. W tej sytuacji, oprócz materiału niezbędnego do wykonania rynienki, często potrzebne są dodatkowe pasy uszczelniające lub połączenia zwiększające ilość odpadów.

Miejsca zwiększające zużycie membran

Tabela 1

Nazwa miejsca

Przyczyna

Wielkość dodatkowego zużycia

połączenia pasm membrany

zakład poziomy

10-15 cm

kalenica

zakład poziomy

15 cm

kosz

zakłady i pas dodatkowy

do 300% pasa

naroże

zakłady

do 100 % pasa

ściany kominów, lukarn itp.

zakłady pionowe

10-25 cm

okna dachowe, wyłazy

zakłady pionowe i pasy dodatkowe

10-20 cm

naprawy i resztki (po docięciach )

 

do 5%
pow. całkowitej


Duże znaczenie dla ilości materiałów wykorzystanych do wykonania powłoki z membran dachowych ma wiatr, który utrudnia prace dekarskie. Prace montażowe w trudnych warunkach ułatwia stosowanie taśm samoprzylepnych.

Tabela 2

Stopień skomplikowania kształtu dachu

Zużycie membrany dachowej w odniesieniu do powierzchni dachu

Prosty dach (powierzchnia 100%)

 

115%

Średnio skomplikowany (powierzchnia 100%)

 

120-150%

Skomplikowany dach (powierzchnia 100%)

 

155-200%

Bardzo skomplikowany dach (powierzchnia 100%)

200-230%


W przypadku skomplikowanych dachów na zużycie membrany może wpłynąć wybór kierunku jej układania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej