Systemy rynnowe - najczęstsze błędy popełniane przy ich montażu

2022-03-10 10:55
Systemy rynnowe
Autor: Galeco Aby poprawnie oszacować wysokość montażu rynien, należy pamiętać, że system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachowego o nie mniej niż połowę swojej szerokości.

Systemy rynnowe powinny być montowane zgodnie z instrukcją producenta. To pierwszy krok do tego aby system rynnowy działał poprawnie. Konsekwencje błędów popełnionych przez wykonawców robót budowlanych nie zawsze są widoczne od razu, ale zawsze wcześniej czy później dają o sobie znać. Choć rynna nie jest bardzo skomplikowanym elementem konstrukcyjnym, to błędy popełnione przez dekarza mogą zaważyć na prawidłowym funkcjonowaniu odwodnienia dachu.

Spis treści

  1. Błąd 1. Niepoprawne obliczenia jeszcze przed montażem systemu rynnowego
  2. Błąd 2. Nieuwzględnienie ruchów termicznych materiału
  3. Błąd 3. Zbyt szeroki rozstaw haków rynnowych
  4. Błąd 4. Za mało obejm na rurach spustowych
  5. Błąd 5. Pominięcie dodatkowych elementów systemu rynnowego

Oto 5 najczęstszych błędów popełnianych przez dekarzy przy montażu rynien.

Błąd 1. Niepoprawne obliczenia jeszcze przed montażem systemu rynnowego

W tym przypadku zawinić może już projektant na etapie obliczeń powierzchni dachu do odwodnienia. Doświadczony dekarz może zweryfikować obliczenia wykorzystując m.in. gotowe kalkulatory dostępne na stronach producentów systemów rynnowych. Dzięki tym, prostym w sumie, narzędziom online dekarz może policzyć efektywną powierzchnię dachu EPD, określić miejsca montażu rur spustowych czy głębokość sytemu rynnowego. Należy także pamiętać, aby uwzględnić konstrukcję dachu. Dla dachu płaskiego będzie dobrany zupełnie inny system rynnowy niż do spadzistego. Konsekwencje pozostawionego błędu to np. zbyt małe orynnowanie, które może powodować wylewanie, spływającej z dachu wody w niekontrolowanych miejscach.

Ważna jest także odpowiednia wysokość zamontowanej rynny względem połaci dachu. Zbyt duża odległość rynny od połaci spowoduje, że woda nie trafi do odpływu i zaleje elewację domu. Zbyt mała odległość zwiększy ryzyko oberwania całego systemu. Aby poprawnie oszacować wysokość montażu rynien, należy pamiętać, że system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachowego o nie mniej niż połowę swojej szerokości. Natomiast linia, która przedłuża płaszczyznę dachu powinna przechodzić od 1 do 2 cm nad rynną.

Błąd 2. Nieuwzględnienie ruchów termicznych materiału

Lato w Polsce to wysokie temperatury, duże nasłonecznienie i intensywne opady deszczu. Zima z kolei charakteryzuje się temperaturami poniżej 0°C, oblodzeniem i opadami śniegu. Takie zmiany temperatur mają wpływ na pracę systemów rynnowych. Rynny stalowe i z PVC kurczą się i rozszerzają. Producenci rynien poza proponowaniem specjalnych łączeń rynien ze złączkami, złączek kompensacyjnych, stosują na swoich produktach oznaczenia zwane liniami dylatacyjnymi. Wskazują one linie montażowe odpowiednie dla temperatury, która akurat panuje na zewnątrz. To znacznie ułatwia proces ich osadzenia i gwarantuje właściwą pracę systemu rynnowego. Konsekwencje pozostawionego błędu to np., rozszczelnienie systemu rynnowego po okresie zimowym.

Błąd 3. Zbyt szeroki rozstaw haków rynnowych

Aby prawidłowo zamontować haki rynnowe dekarz musi pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza to maksymalna odległość między jednym elementem a drugim powinna wynosić 60 cm, druga - w miejscu połączenia rynien z narożnikami, łącznikami lub odpływem hak podtrzymujący konstrukcję powinien znajdować się w odległości 15 cm od miejsca złączenia i po jego obu stronach. Konsekwencje tego błędu to odkształcenie instalacji rynnowej, pękanie jej pod naporem wody deszczowej czy śniegu, opadanie rynny czy jej przeciekanie.

błędy w montażu systemu rynnowego
Autor: Galeco Jednym z często popełnianych błędów podczas montażu rynien są za rzadko zamontowane haki rynnowe

Błąd 4. Za mało obejm na rurach spustowych

W przypadku montażu rynien z tworzywa PVC najczęściej popełnianym błędem jest montaż niewystarczającej ilości obejm na rurze spustowej. Prawidłowo zabezpieczony spust ma mocowanie co 1,8 m. Takie umiejscowienie zapobiega odkształcaniu się rury spustowej np. pod wpływem wysokiej temperatury.

Błąd 5. Pominięcie dodatkowych elementów systemu rynnowego

Wykonując montaż rynien dekarz powinien zwrócić uwagę na dodatkowe elementy systemu rynnowego, np. zaślepki do rynien oraz łączniki. Każdy system niezależnie od producenta ma swoje specjalne elementy i akcesoria. Niektóre łączniki mają specjalną klamrę, która zapewnia stałość połączenia.

Na koniec producenci rynien polecają czytanie instrukcji montażu. Należy zadbać, aby elementy systemu były równo docięte oraz zamontowane wedle zaleceń producenta. Przed montażem rynny akcesoria powinny być odpowiednio oczyszczone i sprawdzone, czy nie mają usterek mechanicznych spowodowanych np. transportem.

opracowanie Redakcja

błędy w montażu systemu rynnowego
Autor: Galeco Za rzadko zamontowane obejmy w przypadku montażu rynien z PVC mogą powodować odkształcanie się rury spustowej
WAŻNE!

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, bardzo ważne jest czyszczenie rynien, również nowych, przynajmniej dwa razy do roku!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej