Paroprzepuszczalne membrany dachowe - rodzaje i zastosowanie

2015-04-28 14:51
paroprzepuszczalna mambrana dachowa
Autor: brak danych

Membrana dachowa pełni funkcję izolacji przeciwwilgociowej dachu - odprowadza wilgoć z ocieplenia między krokwiami na zewnątrz. Aby dach skutecznie zabezpieczyć przed wilgocią, ważny jest rodzaj użytej membrany dachowej, w zależności m.in. od konstrukcji dachu. Oferta membran dachowych z serii Divoroll spełnia wszystkie wymagania techniczne.

System dachowy

Dach jest skomplikowaną konstrukcją i aby właściwie pełnił swoje funkcje, należy po pierwsze odpowiednio dobrać wysokiej jakości materiały, a po drugie fachowo je zastosować. Należy przy tym pamiętać, że dach to nie tylko pokrycie dachowe, ale także wchodzące w skład kompletnego systemu dachowego akcesoria, izolacje nakrokwiowe, taśmy montażowe, czy folie wstępnego krycia.

Funkcja membrany dachowej

Membrana dachowa pełni funkcję izolacji przeciwwilgociowej dachu. Odprowadza wilgoć z warstwy ocieplenia na zewnątrz, niedoprowadzając do jego zawilgocenia. Jej istotną właściwością jest wysoka paroprzepuszczalność. Para wodna jest naturalnym składnikiem wnętrza domu, powstaje w trakcie codziennych czynności, np. podczas gotowania czy kąpieli. I o ile sama para wodna nie stanowi zagrożenia dla dachu, o tyle jej kondensacja może w skrajnych przypadkach prowadzić do zawilgocenia wnętrza. A jakie mogą być tego konsekwecje? Przede wszystkim szybki rozwój grzybów czy pleśni na drewnianych elementach konstrukcji. Oprócz zagrzybienia więźby czy innych drewnianych elementów dachu poważnym problemem może stać się utrata izolacyjności cieplnej ścian poddasza, nasilenie zjawiska zawilgocenia, a zimą przemarzania. Czasami dochodzi też do nieszczenia powierzchni ścian, a w niektórych sytuacjach nawet do zalewania pomieszczeń.

Membrany dachowe - rodzaje i zastosowanie

W zależności od parametrów dachu, takich jak kąt nachylenia połaci oraz rodzaj pokrycia dachowego, należy nie tylko dobrać folię dachową, ale również zastosować odpowiednią konstrukcję warstwy wstępnego krycia i całej przegrody dachowej. W skład serii wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych Divoroll wchodzą:

 • membrana dachowa Divoroll Kompakt - membrana trójwarstwowa przeznaczona do stosowania bezpośrednio na termoizolację, jak również na deskowanie. Produkt ten dobrze zabezpiecza przed wnikaniem wody w przypadku kontaktu ze środkami ochronnymi do drewna.
 • membrana dachowa Divoroll Maximum+2S - uniwersalna, wytrzymała i wysokoparoprzepuszczalna membrana nowej generacji jakości Premium. Przeznaczona do stosowania na dachach skośnych bezpośrednio na termoizolację, jak i na deskowanie. Membrana ma budowę dwuwarstwową: warstwy wytrzymałego poliuretanu (PU) oraz włókniny, która wychwytuje i usuwa wilgoć na zewnątrz. Zintegrowany pasek kleju umożliwia łatwe sklejanie ze sobą kolejno układanych pasów membrany i zapewnia jeszcze większą szczelność warstwy wstępnego krycia.

 • wzmocniona membrana Divoroll Universal+ - przeznaczona do stosowania na deskowanie, jak również bezpośrednio na termoizolację. Membrana ma budowę czterowarstwową o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej. Zewnętrzne warstwy zabezpieczają przed uszkodzeniem mechanicznym. Środkową warstwę wyróżnia wysoka paroprzepuszczalność. Funkcję dodatkowego wzmocnienia pełni wkład z siatki polipropylenowej.
 • folia dachowa
  Autor: Monier Braas Membrana dachowa Divoroll Universal+

 • membrana dachowa Divoroll CLIMA+ S - to oddychająca, odbijająca promienie słoneczne membrana dachowa (odbija aż do 83% ciepła promieni słonecznych), dzięki czemu poprawia komfort mieszkania na poddaszu w lecie (w czasie upałów obniża temperaturę o 3°C). Ma także zdolność usuwania wilgoci przemieszczającej się po dachu. Odporność tej membrany na ciśnienie hydrostatyczne wynosi 3000 mm, prze co spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania. Zwiększa roczną oszczędność energii przez konstrukcję dachu: w przybliżeniu do 30% - dach niedeskowany, ocieplony i w przybliżeniu do 20% - dach deskowany, ocieplony.
 •  

  membrana dachowa clima
  Autor: Monier Braas Membrana dachowa Divoroll CLIMA+ S
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Czytaj więcej