Obróbka attyki (ogniomuru) przy kładzeniu papy termozgrzewalnej

2007-11-07 13:28

Pierwszym krokiem w wykonywaniu obróbki attyki (podobnie jak w przypadku innych detali dachowych) jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia, na której będziemy układać papę musi być wolna od piasku, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Maksymalna wilgotność podłoża betonowego zapewniająca odpowiednią przyczepność papy termozgrzewalnej nie może przekroczyć 6%. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykonywania izolacji pionowych budynku.

Tak przygotowane podłoże betonowe należy zagruntować preparatem gruntującym i pozostawić do przeschnięcia. Montaż papy do podłoża może nastąpić dopiero po całkowitym przeschnięciu zagruntowanej powierzchni. Zgruntowanie powierzchni stanowi także tymczasową ochronę powierzchni przed wnikaniem wody opadowej. Do górnej połaci attyki (czapki), należy zamontować płytę OSB, która ułatwi mocowanie obróbki blacharskiej attyki. W przypadku, kiedy ściany zewnętrzne są dodatkowo docieplane, płytę OSB należy wypuścić poza obrys attyki na odcinek równy grubości przewidywanej warstwy docieplenia + 1 cm. Dzięki temu obróbka blacharska zostanie sztywno zamocowana (usztywnienie dzięki płycie), co skutecznie zapobiega jej "trzepotaniu" podczas silnego wiatru. Następnie na połaci dachowej zgrzewana jest papa podkładowa (bez jej wywijania na płaszczyzny pionowe). W przypadku, gdy połać dachowa jest ocieplana np. płytami izolacyjnymi - np. styropian oklejony papą podkładową, najpierw na podłożu należy ułożyć papę CZARNA MAMBA V60 S35, z wywinięciem na pionową powierzchnię attyki na wysokość równą grubości docieplenia + wysokości trójkątnego klina styropianowego oraz zamocować płyty izolacyjne (przy pomocy np. kleju trwale plastycznego). W narożu ściany attyki należy umieścić trójkątny klin styropianowy oklejony papą podkładową. Kolejnym krokiem jest zgrzanie pasa papy podkładowej na połaci dachowej i ścianie. Papę nawierzchniową zgrzewamy na połaci dachu (bez jej wywijania na płaszczyzny pionowe). Następnie należy zgrzać pasy papy nawierzchniowej na połaci dachowej i attyce. Nie należy stosować do wykonywania obróbek detali dachowych pap na osnowie z welonu szklanego z uwagi na niską wytrzymałość tego materiału. Końcową czynnością jest montaż listwy dociskowej obróbki blacharskiej attyki.

 

 

 

Opisany tutaj sposób wykonania obróbki blacharskiej attyki odnosi się do przypadku, kiedy wysokość attyki jest niższa od 80 cm licząc od poziomu pokrycia dachowego. W przypadku wyższego elementu (np. 1,5 m), konieczne jest zastosowanie pośredniego mocowania papy do pionowej powierzchni attyki (odcinki pomiędzy mocowaniami nie powinny być większe od 80 cm).

Najczęściej popełnianymi błędami podczas wykonywania obróbki attyki są:

  • zaginanie układanej papy kryjącej połać dachu bezpośrednio na pionowe elementy attyki (attyka pracuje inaczej niż połać dachowa, stąd konieczność zastosowania oddzielnych pasów papy do wykonywania izolacji);
  • nie stosowanie trójkątnych klinów - zmniejszają one kąt zagięcia papy z 90o do 45o co ma wpływ na poprawę żywotności obróbki;
  • nie izolowanie górnej (poziomej) części attyki - wykonawcy "dojeżdżają" papą do obróbki blacharskiej i tam się ona kończy (jest to często spotykane podczas wykonywania remontów pokryć dachowych bez konieczności wymiany obróbek blacharskich.

Zaproponowane w artykule materiały pełnią rolę propozycji. Przedstawiony w publikacji sposób wykonania obróbki ściany i komina dotyczy tylko jednego wybranego problemu (pokrycie dachowe bez izolacji termicznej na podłożu betonowym).

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej