Ceramika budowlana a zrównoważony rozwój

2011-05-31 16:34
Ceramika budolwana z zrównoważony rozwój
Autor: Röben

Ceramika powstaje z naturalnych surowców i dlatego bywa czasem nazywana owocem czterech żywiołów – ziemi (gliny), ognia, wody i powietrza. Dzięki swoim właściwościom, ceramiczne materiały budowlane doskonale wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju.

Ceramika budowlana a zrównoważony rozwój
Autor: Andrzej Szandomirski Gospodarstwo "Kozi Dwór" na Mazurach, dachówki ceramiczne to najtrwalszy materiał pokryciowy 

Ceramika jest jednym z najbardziej długowiecznych materiałów budowlanych – trwałość produktów wypalonych z gliny ocenia się na 100-150 lat.

Przeczytaj koniecznie: Materiały w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem

W tym czasie ceramika nic nie traci na walorach użytkowych, co potwierdzają nie tylko długoterminowe gwarancje udzielane przez producentów, ale przede wszystkim tradycja budowlana i zabytki – niejednokrotnie widzi się piękne stare budowle z ceglaną elewacją lub dachem pokrytym dachówką ceramiczną.

Elewacja z cegły czy dach z ceramicznym pokryciem nie będą wymagać praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych (o ile łącząca cegły zaprawa okaże się równie trwała). Dzięki temu, raz wykorzystane do budowy, nie muszą być wymieniane, nie wymagają też częstych renowacji. Unika się w ten sposób skomplikowanych prac konserwacyjnych szkodzących środowisku. Patyna, która z czasem może pokryć dachówki nie przeszkadza inwestorom, przez wielu uważana jest nawet za piękną a przez historyków sztuki – za bardzo pożądaną. Dzięki temu użytkownicy nie są narażeni na szkodliwe działanie substancji czyszczących czy konserwujących.  W porównaniu z innymi materiałami produkcja ceramiki mniej więc obciąża środowsko naturalne. Zastosowanie materiałów mniej trwałych, powodowałoby potrzebę ich wymiany w tym okresie nawet kilka razy – a co za tym idzie, konieczność wykonania kolejnych cykli produkcyjnych.

Ceramika budowlana a zrównoważony rozwój
Autor: Röben Dom z materiałów ceramicznych to gwarancja zdowego mikroklimatu wnętrz

100% naturalnych składników

Ceramika to produkty w pełni naturalne, ponieważ są produkowane wyłącznie ze składników naturalnych. Podstawą jest tu glina, do której dodawany jest piasek kwarcowy i inne surowce mineralne. Warto dodać, że również barwienie przebiega w naturalny sposób – kolory niektórych wyrobów wynikają ze składu mineralnego gliny i ostatecznie kształtuje je modyfikowanie warunków wypalania (różne ilości dostarczanego tlenu). Druga metoda uzyskiwania pożądanej barwy to angobowanie, czyli natryskiwanie bardzo drobno zmielonej gliny z dodatkiem topników i tlenków barwiących na licową część wysuszonych półfabrykatów, a następnie poddanie ich wypaleniu, podczas którego warstwa angoby – o niższej temparaturze topnienia niż półfabrykat – rozpływa się na licu wyrobów, dając żądaną barwę i zabezpieczając powierzchnię przed wpływem czynników zewnętrznych. Trzeci, najrzadziej stosowany sposób, to barwienie masy, z której formowane są produkty, przy czym tu również wykorzystywane są naturalne składniki.

Produkcja, pakowanie i utylizacja

Produkcja ceramiki w zakładach Röben jest zaplanowana w taki sposób, by odpowiadać idei zrównoważonego rozwoju. Wydobycie gliny odbywa się nierabunkowo i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Podstawowe złoże gliny znajduje się na miejscu, przy zakładzie (fabryka powstała bezpośrednio przy nim), a pozostałe dwa, z których korzysta firma, są w promieniu do kilkunastu kilometrów. Nie powstają więc negatywne skutki związane z transportem. Warto też podkreślić, że przed rozpoczęciem wydobycia bardzo dokładnie badane jest złoże, by dobrać jakość gliny do rodzaju produktu. Wyeliminowanie nieodpowiednich złóż jeszcze przed ich eksploatacją zapobiega powstawaniu dużej ilości odpadów w czasie produkcji. Ponadto, wszelkie powstające odpady ceramiczne są wtórnie przetwarzane – wytwarza się z nich mączkę, która następnie wraca do produkcji jako surowiec stabilizujący masę. Poza tym odpady ceramiczne mogą być wykorzystywane – po wstępnym rozdrobnieniu – do utwardzania dróg, placów, na podsypki pod rurociągi, do rekultywacji wyrobisk pokopalnianych itp.
Aby zredukować emisję CO2, opakowania, w które pakowane są palety z produktami marki Röben, zostały tak przygotowane, by do ich zgrzewania nie był potrzebny gaz. Co więcej, palety są zwrotne, więc wykorzystywane wielokrotnie, natomiast przekładki oddzielające produkty – papierowe.

Ceramika a zrównowazony rozwój
Autor: Röben W trakcie procesu produkcyjnego w fabryce firmy Röben

Prosta budowa

Ceramika w budownictwie to nie tylko gwarancja trwałości, ale także prostoty użycia. Bez ciężkiego sprzętu, przy użyciu jedynie kielni i zaprawy, układa się ściany nośne z ceramicznych pustaków poryzowanych lub muruje elewację z cegieł klinkierowych. Prawie żadnego dodatkowego sprzętu nie potrzeba też przy układaniu dachówek ceramicznych. Wszystko odbywa się prosto i naturalnie, prawie tak samo jak tysiąc lat temu.

Zdrowe mieszkanie

Kolejną właściwością, podkreślającą wpisanie się ceramiki w ideę zrównoważonego rozwoju jest zdrowy mikroklimat, który panuje w pomieszczeniach wzniesionych z ceramicznych materiałów budowlanych. Ściany z ceramiki, mówiąc potocznie „oddychają”, zapewniając wymianę powietrza i odpowiednią jego cyrkulację. Jako materiał w pełni naturalny, nie wydzielający żadnych szkodliwych substancji, są przyjazne i dla mieszkańców domów, i dla środowiska.

Ceramika budowlana a zrównoważony rozwój
Autor: Röben Cegły w drodze do suszarni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej