Na obciążone podłoża

2009-05-18 16:56

Łatwy do stosowania, gotowy do użycia po wymieszaniu z wodą, wysokoodkształcalny (klasa S2) i wytrzymały klej nadający się do mocowania płytek podłogowych, szczególnie o dużych formatach, na każdym, również trudnym i wymagającym podłożu.

Na obciążone podłoża
Autor: Selena SA

Nowa linia klejów do płytek GEA marki Tytan Professional to siedem produktów do układania okładzin ściennych i podłogowych. Kleje dopasowane są parametrami technicznymi do różnorodnych wymagań montażowych, dzięki czemu znajdują zastosowanie na różnych podłożach zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

W tej rodzinie produktów uwagę zwraca GA 636.

Klej rozpływny TYTAN Professional GA 636 firmy Selena polecany jest do mocowania płytek podłogowych na podłożach mocno obciążonych. Stosuje się go:

  • do płytek o dużych formatach,
  • do renowacji starych podłoży metodą „płytki na płytki”,
  • na posadzki z ogrzewaniem podłogowym.
Klej GA 636 przeznaczony jest do przyklejania podłogowych płytek ceramicznych (glazury, terakoty, klinkieru, gresu, mozaiki) płytek lastrykowych i cementowych, płyt kamiennych i konglomeratowych. Można go stosować praktycznie na każdym sztywnym, również wymagającym (trudnym) podłożu, takim jak: beton, beton komórkowy, jastrych cementowy i anhydrytowy. Klej ma bardzo dobrą przyczepność do wszystkich hydroizolacji w systemach GEA do płytek.  Jest zalecany na podłoża ogrzewane oraz wszędzie tam, gdzie występują zmienne warunki termiczne - w garażach, łazienkach i łaźniach, kuchniach przemysłowych i domowych, korytarzach w ciągach komunikacyjnych, w halach magazynowych i sprzedażowych.

Podłoże

Powinno być stabilne, równe, nośne, suche, oczyszczone z warstwy kurzu, brudu, wapna, oleju, tłuszczu, wosku, resztek farb olejnych i emulsyjnych. Stare, kredujące i pylące podłoża oraz podłoża o dużej nasiąkliwości należy zagruntować preparatem gruntującym TYTAN Grunt G216 lub TYTAN Grunt głęboko penetrujący E316. Podłoża powinny być odpowiednio wysezonowane: powierzchnie betonowe powinny mieć co najmniej 3 miesiące i wilgotność <4%, tynki i jastrychy cementowe co najmniej 28 dni i wilgotność <4%, a podłoża anhydrytowe wilgotność <0,5%.

Nakładanie

Klej GA 636 nanosi się na przygotowaną powierzchnię zębatą pacą stalową o rozmiarze dostosowanym od rozmiaru płytek, prowadzoną pod kątem 45-60° do podłoża. Zalecana grubość warstwy to min. 10 mm. Wielkość powierzchni pokrytej zaprawą powinna być dostosowana do możliwości ułożenia płytek, tak aby nie został przekroczony czas schnięcia kleju (nieznaczne nierówności podłoża - do 5 mm - można wyrównać klejem).
Należy unikać układania jednorazowo powierzchni większej niż 1,5 m², a przy bardziej skomplikowanych detalach lub wysokiej temperaturze i/lub chłonnym podłożu odpowiednio mniejszej. W przypadku płytek o dużych wymiarach zaleca się nakładać klej na powierzchnię odpowiadającą wielkości płyty. Po rozprowadzeniu kleju przykłada się płytkę jak najbliżej poprzedniej, a następnie przesuwa tak, aby powstała spoina odpowiedniej szerokości. Szerokość spoiny dobieramy w zależności od płytek (wielkości, rodzaju) i od lokalizacji spoiny. Nie należy moczyć płytek przed klejeniem. Czas korekty położenia płytki wynosi ok. 15 minut od momentu dociśnięcia. Przed stwardnieniem zaprawy wydrapuje się ze spoin jej ewentualne pozostałości, a zabrudzenia na płytkach myje wodą. Płytki można spoinować po ok. 12 godzinach na ścianach i po 24 godzinach na posadzkach.

Użytkowanie

Pełną wytrzymałość użytkową zaprawa uzyskuje po upływie 14 dni. Dopuszczalny jest ruch pieszy i obciążenia statyczne nieprzekraczające 150 kg/m² po upływie 3 dni, należy jednak zwracać uwagę na unikanie obciążeń krawędzi płytek i obciążeń punktowych lub dynamicznych (takich jak np. nóżki mebli czy wózki paletowe).

Dane techniczne
proporcje mieszania woda/sucha zaprawa  [l/kg]  (0,26-0,28)/(1, 6,5-7,0/25)
gotowość zaprawy do użycia po wymieszaniu z wodą [h] do 3
temperatura stosowania [°C] od +5 do +25
czas otwarty (naskórkowanie) [min] 30
czas korekty [min] 15
fugowanie podłóg po [h] 48
użytkowanie (częściowe/pełne) po [dni] 3/14
spływ [mm] ≤0,5
orientacyjne zużycie [kg/m] ok. 5,0-6,0
 zalecana warstwa zaprawy (min./maks.) [mm] 10/15
 zgodność z normą PN-EN 12004:2007

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej