Na obciążone podłoża

2009-05-18 16:56

Łatwy do stosowania, gotowy do użycia po wymieszaniu z wodą, wysokoodkształcalny (klasa S2) i wytrzymały klej nadający się do mocowania płytek podłogowych, szczególnie o dużych formatach, na każdym, również trudnym i wymagającym podłożu.

Na obciążone podłoża
Autor: Selena SA

Nowa linia klejów do płytek GEA marki Tytan Professional to siedem produktów do układania okładzin ściennych i podłogowych. Kleje dopasowane są parametrami technicznymi do różnorodnych wymagań montażowych, dzięki czemu znajdują zastosowanie na różnych podłożach zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

W tej rodzinie produktów uwagę zwraca GA 636.

Klej rozpływny TYTAN Professional GA 636 firmy Selena polecany jest do mocowania płytek podłogowych na podłożach mocno obciążonych. Stosuje się go:

  • do płytek o dużych formatach,
  • do renowacji starych podłoży metodą „płytki na płytki”,
  • na posadzki z ogrzewaniem podłogowym.
Klej GA 636 przeznaczony jest do przyklejania podłogowych płytek ceramicznych (glazury, terakoty, klinkieru, gresu, mozaiki) płytek lastrykowych i cementowych, płyt kamiennych i konglomeratowych. Można go stosować praktycznie na każdym sztywnym, również wymagającym (trudnym) podłożu, takim jak: beton, beton komórkowy, jastrych cementowy i anhydrytowy. Klej ma bardzo dobrą przyczepność do wszystkich hydroizolacji w systemach GEA do płytek.  Jest zalecany na podłoża ogrzewane oraz wszędzie tam, gdzie występują zmienne warunki termiczne - w garażach, łazienkach i łaźniach, kuchniach przemysłowych i domowych, korytarzach w ciągach komunikacyjnych, w halach magazynowych i sprzedażowych.

Podłoże

Powinno być stabilne, równe, nośne, suche, oczyszczone z warstwy kurzu, brudu, wapna, oleju, tłuszczu, wosku, resztek farb olejnych i emulsyjnych. Stare, kredujące i pylące podłoża oraz podłoża o dużej nasiąkliwości należy zagruntować preparatem gruntującym TYTAN Grunt G216 lub TYTAN Grunt głęboko penetrujący E316. Podłoża powinny być odpowiednio wysezonowane: powierzchnie betonowe powinny mieć co najmniej 3 miesiące i wilgotność <4%, tynki i jastrychy cementowe co najmniej 28 dni i wilgotność <4%, a podłoża anhydrytowe wilgotność <0,5%.

Nakładanie

Klej GA 636 nanosi się na przygotowaną powierzchnię zębatą pacą stalową o rozmiarze dostosowanym od rozmiaru płytek, prowadzoną pod kątem 45-60° do podłoża. Zalecana grubość warstwy to min. 10 mm. Wielkość powierzchni pokrytej zaprawą powinna być dostosowana do możliwości ułożenia płytek, tak aby nie został przekroczony czas schnięcia kleju (nieznaczne nierówności podłoża - do 5 mm - można wyrównać klejem).
Należy unikać układania jednorazowo powierzchni większej niż 1,5 m², a przy bardziej skomplikowanych detalach lub wysokiej temperaturze i/lub chłonnym podłożu odpowiednio mniejszej. W przypadku płytek o dużych wymiarach zaleca się nakładać klej na powierzchnię odpowiadającą wielkości płyty. Po rozprowadzeniu kleju przykłada się płytkę jak najbliżej poprzedniej, a następnie przesuwa tak, aby powstała spoina odpowiedniej szerokości. Szerokość spoiny dobieramy w zależności od płytek (wielkości, rodzaju) i od lokalizacji spoiny. Nie należy moczyć płytek przed klejeniem. Czas korekty położenia płytki wynosi ok. 15 minut od momentu dociśnięcia. Przed stwardnieniem zaprawy wydrapuje się ze spoin jej ewentualne pozostałości, a zabrudzenia na płytkach myje wodą. Płytki można spoinować po ok. 12 godzinach na ścianach i po 24 godzinach na posadzkach.

Użytkowanie

Pełną wytrzymałość użytkową zaprawa uzyskuje po upływie 14 dni. Dopuszczalny jest ruch pieszy i obciążenia statyczne nieprzekraczające 150 kg/m² po upływie 3 dni, należy jednak zwracać uwagę na unikanie obciążeń krawędzi płytek i obciążeń punktowych lub dynamicznych (takich jak np. nóżki mebli czy wózki paletowe).

Dane techniczne
proporcje mieszania woda/sucha zaprawa  [l/kg]  (0,26-0,28)/(1, 6,5-7,0/25)
gotowość zaprawy do użycia po wymieszaniu z wodą [h] do 3
temperatura stosowania [°C] od +5 do +25
czas otwarty (naskórkowanie) [min] 30
czas korekty [min] 15
fugowanie podłóg po [h] 48
użytkowanie (częściowe/pełne) po [dni] 3/14
spływ [mm] ≤0,5
orientacyjne zużycie [kg/m] ok. 5,0-6,0
 zalecana warstwa zaprawy (min./maks.) [mm] 10/15
 zgodność z normą PN-EN 12004:2007

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej