Metalowa balustrada na balkonie wymaga odnowy? Malowanie balustrady krok po kroku
Malowanie balustrady to prosty sposób na szybką metamorfozę balkonu. Sprawdź zatem, jak przygotować metalową balustradę, czym ją wyczyścić, jak dobrać farbę do balustrady i jak samodzielnie pomalować balustradę.
Malowanie balustrad krok po kroku
Zanim zabierzesz się do malowania balustrad balkonowych odpowiednio przygotuj się do pracy! Przede wszystkim:
- zabezpiecz ściany, okna i podłogę na balkonie przed zabrudzeniami farbą oraz uszkodzeniami, do jakich może dojść podczas malowania balustrady. Wykorzystaj stare kartony lub specjalistyczną folię malarską, które przymocujesz przy pomocy taśmy malarskiej.
- dobrze oczyść balustradę z brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń – najlepiej przy użyciu letniej wody, delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń) i szczotki lub gąbki.
- usuń starą powłokę malarską i ślady rdzy z metalowej balustrady – przy pomocy szlifierki, szczotki drucianej lub papieru ściernego. Postaraj się usunąć wszystkie luźne, nietrzymające się balustrady balkonowej fragmenty starej farby oraz ogniska korozji. Zwróć szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca i zakamarki, w których ślady rdzy mogłyby Ci z łatwością umknąć.
- zmatów powierzchnię przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki.
- dokładnie odpyl i odtłuść metalową powierzchnię balustrady. Postaraj się usunąć wszystkie zabrudzenia, jakie powstały podczas matowienia oraz usuwania farby i rdzy.
- na koniec użyj preparat do otłuszczania, który idealnie przygotuje balustradę do malowania i zwiększy przyczepność powierzchni.
- przygotuj pędzel i wałek.
Jaka farba do balustrady?
Do malowania balustrady balkonu koniecznie użyj dobrej jakości farby, która przeznaczona jest do metalu. Nasze propozycje to:
- Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ – farba do balustrad występująca w czterech neutralnych kolorach, które sprawdzą się w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach balkonu. Do wyboru jest: antracyt, czerń (w wersji półmatowej i matowej) oraz brąz. Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ doskonale zabezpieczy balustradę przed korozją (w połączeniu z PODKŁADEM ANTYKOROZYJNYM Rafil to nawet 10 lat ochrony metalu!), a także przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
- Rafil CHLOROKAUCZUK – farba do balustrad o wyjątkowo bogatej palecie kolorystycznej, w której znajdziesz aż 20 odcieni. To doskonały wybór dla każdego, kto planuje wykończenie swojego balkonu intensywnym, wyrazistym kolorem. Rafil CHLOROKAUCZUK (w połączeniu z produktem Rafil PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY) zapewnia aż 8 lat ochrony przed korozją. Ponadto, powłoka, jaką tworzy farba, odporna jest na uderzenia, zarysowania oraz niekorzystne warunki pogodowe.
Oczywiście, farby do metalu mają również inne firmy - producenci chemii budowlanej: Nobiles, Hammerite, V33, Dekoral, Bondex itd.
Farby do balustrady możesz wygodnie i łatwo nanosić przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku.
Balustrada metalowa nie musi być czarna
Ale może. Balustrada balkonowa w intensywnej czerni – takie rozwiązanie doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. Czarny metal prezentuje się szlachetnie i świetnie komponuje się z naturalnymi materiałami, takimi jak kamień czy drewno.
Szara balustrada balkonowa – to wybór, który sprawdzi się nie tylko w minimalistycznych aranżacjach. Zobacz, jak wspaniale może prezentować się szarość w towarzystwie wyrazistych kolorów – butelkowej zieleni i koralowego!
Biała balustrada balkonowa – taki balkon kojarzy się z południowymi, nadmorskimi posiadłościami. Zwłaszcza, jeżeli białą balustradę zestawisz z posadzką w kolorze terakoty, a aranżację dopełnisz mnóstwem roślin.
Balustrada w delikatnych odcieniach – jeżeli chcesz, żeby Twój balkon wyglądał niesztampowo, a jednocześnie obawiasz się jaskrawych, krzykliwych kolorów, subtelna zieleń może być idealną propozycją!
Intensywny kolor balustrady – nie boisz się mocnych, wyrazistych barw? Postaw na balustradę balkonową w pięknym i niezwykle modnym kobalcie! Kolor ten doskonale komponuje się z neutralnymi barwami, np. bielą na elewacji.