Kolor dachu powinien pasować do elewacji, okien, kominów. Czy kolor dachu można zmienić?
Najbardziej popularnymi kolorami dachów są: brąz, czerwień i czerń. Taki wybór barw nie ma większego zastosowania praktycznego, przeważają tutaj raczej względy estetyczne. Wybór koloru dachu i zewnętrznych płaszczyzn budynku jest jednak ważny bo mocno wpływa na jego estetykę. Jeśli kupiłeś dom, którego kolor dachu nie spełnia twoich oczekiwań możesz go zmienić.
Kolor dachu w brązach i czerwieniach to bardzo popularny, ale nie jedyny wybór. Coraz częściej stawia się na dużo jaśniejsze kolory dachu, jak np. różne odcienie szarości.
Kolor dachu - co warto wziąć pod uwagę?
Nawet jeśli plan zagospodarowania przestrzennego twojej okolicy nie określa rygorystycznie koloru dachu, warto wziąć pod uwagę otoczenie, w jakim znajduje się budynek. Nie jest to zobowiązujące, lecz dobrze, jeśli wygląd twojego domu wpisuje się w estetykę budynków „po sąsiedzku”.
Kolor dachu powinien pasować do kominów, okien, a co najważniejsze, do elewacji, dlatego warto wybrać neutralne, uniwersalne barwy. Nie oznacza to, że musisz wybierać między czernią a czerwienią. Jest wiele nowoczesnych pomysłów na kolory dachu, które będą pasować do większości elewacji. Dobrym pomysłem są odcienie szarości. Ta neutralna barwa jest niezwykle uniwersalna i będzie współgrała zarówno z elewacją białą i kremową, jak i z bardziej odważnymi kolorami (np. zielenią).
Oprócz koloru elewacji zadbaj również o dobre zaplanowanie kolorów mniejszych elementów, takich jak okna i kominy. Wbrew pozorom ich skomponowanie z kolorem dachu nie jest bez znaczenia dla ostatecznego efektu estetycznego. Pamiętaj, że piękno tkwi w prostocie. Wyjdź zatem z założenia, że kolorów nie powinno być więcej niż trzy. Jeśli dach jest szary, a ściany budynku kremowe, niech okna i komin będą w tym samym kolorze.
Kolor dachu a elewacja
Najważniejsze, aby barwa pokrycia dachowego dobrze komponowała się z kolorem elewacji. Tutaj także sprawdzi się złota zasada, która głosi, że „mniej znaczy więcej”. W praktyce oznacza ona wybór kolorów o mniejszym natężeniu i raczej stonowanych niż krzykliwych.
Jeśli nie zależy ci na spektakularnym efekcie kontrastowym, wybierz barwy, które są neutralne i uniwersalne. Brązowy i kremowy lub popielaty i rozmyta zieleń to zawsze bezpieczne połączenia, które będą przyjemne dla oka. Pamiętaj, że kolor elewacji będziesz wybierać, kiedy dach będzie już gotowy. Miej także na uwadze, że zmiana koloru elewacji jest łatwiejsza w wykonaniu niż zmiana koloru pokrycia dachowego.
Czy kolor dachu można zmienić?
Zmiana koloru dachu jest trudniejsza niż koloru elewacji, ale nie niemożliwa. Jeśli kupiłeś dom, którego kolor dachu nie spełnia twoich oczekiwań lub jeśli po prostu masz ochotę na zmianę, nic nie stoi na przeszkodzie. Na rynku dostępnych jest sporo produktów, za pomocą których zmienisz kolor dachu.
Farba do malowania pokryć dachowych musi być produktem do „zadań specjalnych”. Pamiętaj, że będzie narażona na ekstremalne warunki użytkowania:
- wysoka wilgotność
- bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury
- zanieczyszczenia powietrza
- zasolenie (w zależności od rejonu, w jakim znajduje się twój dom)
- duże natężenie światła
Biorąc pod uwagę te czynniki, wybierz farbę dobrej jakości, która przetrwa na dachu długi czas bez utraty swoich właściwości.
Taki produkt, oprócz nadania nowego koloru, musi spełniać funkcję zabezpieczającą dach. Do malowania pokryć dachowych możesz użyć farb poliwinylowych, które są odpowiednie do malowania stali zwykłej i ocynkowanej. Taki preparat dodatkowo chroni przed korozją, którą powoduje wilgoć oraz zabezpiecza przed zarysowaniami i wpływem kwaśnego deszczu.
Farba do malowania dachu tworzy szybkoschnące powłoki, które charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Ponadto cechuje ją:
- dobra wytrzymałość mechaniczna,
- elastyczność
- odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, światła słonecznego, promieni UV, „kwaśnego deszczu”, wilgoci, wody i czynników chemicznych.
Pamiętaj jednak, ze nawet najlepsza farba to nie wszystko. Podczas zmiany koloru dachu, podejdź do tematu kompleksowo. Przygotuj odpowiednio powierzchnię i zwróć szczególną uwagę na fachowość wykonania. Nawet najlepszy produkt, jeśli nie potraktujesz go zgodnie z zaleceniami producenta, może nie spełnić twoich oczekiwań.