Farba metaliczna. Jakie efekty można uzyskać, malując ściany farbą metaliczną?
Farba metaliczna daje możliwość uzyskania na ścianie połyskującej i zmieniającej się w zależności od oświetlenia powierzchni. Jakie możliwości daje farba metaliczna i czy warto pokusić się o ten rodzaj dekoracji ściany.
Farba metaliczna
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb metalicznych, właściwie każdy liczący się producent farb ma je w swojej ofercie. Farby metaliczne różnią się stopniem połysku, fakturą, kolorem. Srebrne drobinki zawarte w farbie metalicznej sprawiają, że pokryte nią powierzchnie odznaczają się delikatnym połyskiem. Może to być np. gotowa do użycia farba strukturalna o metalicznej poświacie z perłowym pyłem z wypełniaczem z drobnego piasku.
- Czytaj też: Pomysły na malowanie ścian
Farba metaliczna daje możliwość uzyskania ciekawych efektów we wnętrzu. Dekoracyjne malowanie ścian taką farbą w łatwy sposób pozwala wprowadzić do pomieszczenia charakterystyczne dla farb strukturalnych akcenty, a dodatkowo farba zmienia swój wygląd wraz ze zmieniającym się kątem padania światła.
Kiedy warto sięgnąć po farbę metaliczą?
- W przypadku niewielkich pomieszczeń, które chcemy optycznie powiększyć.
- W pomieszczeniach reprezentacyjnych, których aranżacja powinna przykuwać uwagę, wyrózniać się.
- Gdy chcemy wyeksponować jakiś fragment powierzchni, część pomieszczenia, detal architektoniczny.
Malowanie farbą metaliczną - 3 etapy
Malowanie ścian farbą metaliczną jest dość łatwe i właściwie nie różni się od malowania farbami tradycyjnymi. Zasady są takie same. Podobnie jest też z zalecanymi narzędziami malarskimi - stosuje się wałek malarski lub pędzel. Przeciętna wydajność farb metalicznych to 1 l/7 m².
1. Przed przystąpieniem do nakładania farby metalicznej należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany. Powierzchnia powinna być sucha, oczyszczona z kurzu, resztek kleju, olejów, brudu i tłuszczów.
2. Farbę należy dobrze wymieszać, ręcznie lub mechanicznie. W przypadku barwienia dodać pigment i ponownie wymieszać w celu ujednolicenia koloru farby. W przypadku pracy na płaszczyznach większych niż przewidziane z wydajności opakowania jednostkowego zaleca się wymieszanie zawartości opakowań w jednym opakowaniu zbiorczym.
3. Farbę metaliczną aplikuje się jednowarstwowo na suchą powierzchnię, uważając, aby nie pozostawiać zacieków.