Cienkowarstwowy Tynk Maszynowy

2008-06-02 11:14

Tradycyjny sposób nakładania tynku cienkowarstwowego polega na równomiernym rozprowadzeniu masy tynkarskiej przy pomocy pacy. Wykonana w ten sposób praca wymaga nie tylko znacznej ilości czasu, ale również doświadczenia. W przypadku dużej powierzchni ściany, remont przy użyciu tradycyjnych technik tynkarskich może się bardzo wydłużyć.

Nowoczesny sposób nakładania tynku na powierzchnię, czyli nanoszenie maszynowe jest rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas i nakład pracy. Firma Selena wprowadziła na rynek wysokiej jakości cienkowarstwowy tynk akrylowy Tytan EOS Cienkowarstwowy Tynk Maszynowy E. Produkt jest jednym ze składników kompleksowego systemu zewnętrznego docieplania budynków TYTAN EOS.

Tynk jest produktem skomponowanym specjalnie do aplikacji pistoletem. Jego wytrzymałość, mechaniczna i elastyczność, została znacznie zwiększona poprzez dodanie do niego włókien wzmacniających. Obecność włókien pozwala też na zmniejszenie wpływu obciążeń termicznych, które powstają w przypadku dużych wahań temperatury powietrza. Do produkcji tynku zastosowano karolit, czyli wysokiej jakości kruszywa marmurowe. Dzięki temu tynk ma większą twardość w porównaniu do kruszywa dolomitowego, bardziej czysty kolor oraz mniej ostre krawędzie. Ułatwia to uzyskanie właściwej struktury tynku, przez co powierzchnia ściany jest znacznie bardziej równomierna i efektowna. Dodatkowo trzykrotnie większa zawartość substancji biobójczych opóźnia proces rozwijania się glonów i grzybów na powierzchni ściany.

Nakładanie tynków maszynowych za pomocą pistoletu natryskowego skraca czas pracy oraz pozwala zmniejszyć koszty związane z samym nanoszeniem masy tynkarskiej na ścianę. Nakładanie pistoletem natryskowym jest również dużo łatwiejsze dla wykonawcy (prostsze szkolenie). Stosując technikę maszynową uzyskamy bardzo wyrazistą strukturę tynku przy wyjątkowo niskim zużyciu, gdyż jego wydajność wzrasta nawet o 30% w porównaniu do ręcznego nakładania. Tynk może być układany na wszystkich równych i nośnych podłożach, takich jak beton, tynki cementowo-wapienne, podłoża gipsowe oraz na warstwach zbrojących w systemach ociepleń budynków TYTAN EOS.

Dane techniczne

 Typ  Baranek - 1,5 mm
 Temperatura stosowania (podłoża, otoczenia i zaprawy)  od +5 do +25oC
 Gęstość gotowego wyrobu  ok. 1,7 g/cm3
 Średni czas wysychania tynku  24 h
 Średni czas całkowitego utwardzania  48 h
 Przechowywanie Zaprawę należy przechowywać w oryginalnych i nieuszkodzonych opakowaniach w temperaturze od +5 do +25oC.
Tak przechowywany produkt ma okres przydatności
do użycia 24 miesiące.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej