Pozytywnie zakończony audyt TÜV

2007-05-24 18:10

Od kwietnia 2007 roku firma Krispol uzyskała prawo umieszczania znaku CE na bramach rolowanych - garażowych oraz przemysłowych.

Znak CE oznacza zgodność z dyrektywami, ustanawiającymi normy bezpieczeństwa dla poszczególnych kategorii produktów dostępnych na rynkach Unii Europejskiej. Tym samym potwierdzona została zgodność produkowanych przez Krispol bram rolowanych z dyrektywą 89/106/EWG oraz zharmonizowaną normą EN 13241-1. Polska wraz z przystąpieniem do UE zobowiązała się stosowania wspólnych oznaczeń dla produktów dopuszczonych do obrotu na swoim terytorium przy zachowaniu okresu przejściowego.

Bramy garażowe rolowane to kolejna grupa produktów firmy ze znakiem CE. Od 2005 roku firma sygnuje znakiem CE bramy segmentowe, a od 2006 roku rolety.

Znak zgodności CE dla wyrobów budowlanych
Dokumentem potwierdzającym zgodność wyrobu z europejskimi normami i aprobatami, a więc upoważniającym do znaku CE, są certyfikat zgodności (jeżeli wymagany) oraz deklaracja zgodności wystawiona przez producenta po dokonaniu odpowiedniej procedury oceniającej. Wyrób budowlany ze znakiem CE może być od 1 maja 2004 swobodnie wprowadzany do obrotu i stosowania na rynku polskim i innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Normy zostały zdefiniowane przez Europejski Komitet Normalizacyjny - CEN, i są elementami polityki Unii Europejskiej w ustalaniu wymagań dla wyrobów budowlanych. W przypadku dyrektywy 89/106/EWG, oznakowanie CE należy umieszczać na samym wyrobie, na etykiecie przymocowanej do niego, na jego opakowaniu, lub na towarzyszących dokumentach handlowych. Oprócz samego znaku musi być podany numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej, jeśli taka brała udział w zastosowanym systemie zgodności. Oznakowaniu CE powinny towarzyszyć dodatkowe informacje zawierające: nazwę lub znak identyfikacyjny producenta, ostatnie dwie cyfry roku znakowania wyrobu, ewentualnie numer certyfikatu zgodności oraz wskazówki do identyfikacji cech i zadeklarowanych właściwości użytkowych wyrobu na podstawie specyfikacji technicznych.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Instytutu Techniki Budowlanej, gdzie umieszczone są różnego rodzaju dokumenty Komisji Europejskiej dotyczące znakowania wyrobów budowlanych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej