Pilot do bramy zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej

2009-06-04 13:19

Trzykanałowy pilot samochodowy korzysta z zasilania o mocy 12 V pobieranego bezpośrednio z gniazda zapalniczki samochodowej.

Pilot samochodowy firmy Normstahl został wyposażony w nadajnik radiowy o częstotliwości 433,92 MHz. Ochronę przed przechwyceniem kodu przez osobę niepowołaną  i uruchomieniem bramy z obcego nadajnika zapewnia system kodu dynamicznie zmiennego – Keeloq.  Działa on w sposób uniemożliwiający odkodowanie sygnału wysyłanego przez pilota poprzez transmisję unikalnego kodu wybranego spośród milionów różnych kombinacji, a ponadto przy każdym kolejnym użyciu pilota, sygnał wysyła inny kod, który jest wybierany za pomocą zaawansowanego algorytmu szyfrującego o 32-bitowym bloku z 64-bitowym kluczem szyfrującym. Dzięki temu uzyskano niemalże nieskończoną liczbę kombinacji, co stanowi efektywną zaporę przed bezprawną próbą przejęcia sygnału.

Pilot charakteryzuje się dużym zasięgiem. W terenie zabudowanym wynosi on 150 metrów, natomiast w terenie niezabudowanym sięga nawet 300 metrów, co pozwala skutecznie skrócić czas oczekiwania na otwarcie bramy. Transmisja  jest sygnalizowana za pomocą diody informacyjnej. Sygnał z wieloprzyciskowego nadajnika daje możliwość takiego zaprogramowania pilota, aby sterować nim nie tylko bramą garażową lub wjazdową, ale również oświetleniem podjazdu, czy też systemem alarmowym.

Pilot do bramy zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej
Autor: Normstahl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej