Komfortowa brama wjazdowa

2009-05-14 16:10

Odpowiednio dobrany napęd do bramy wjazdowej jest ważnym elementem odpowiedzialnym nie tylko za wygodę, ale i bezpieczeństwo użytkownika.

Frma Normstahl oferuje 8 rodzajów nowych napędów do bram wjazdowych. Tak wiele typów automatów umożliwia znalezienie optymalnego rozwiązania dostosowanego do każdego wariantu zabudowy bramy wjazdowej. Automaty są sterowane drogą radiową, mają funkcję dynamicznie zmiennego kodu, która poprzez antyscaning (każdorazową zmianę kodu po użyciu pilota) uniemożliwia potencjalnemu intruzowi znalezienie kodu aktywnego. Są więc bezpieczne i w pełni kompatybilne z automatami rodziny Ultra, używanymi w bramach automatycznych. Ponadto, w każdym zestawie znajduje się 4-kanałowy minipilot z dołączonym uchwytem mocującym, a także w trosce o bezpieczeństwo użytkownika, komplet kompaktowych fotokomórek (nadajnik – odbiornik, oraz elementów montażowych (podstawa lub wsporniki, elementy złączne itp).

W zależności od masy, rozmiarów i częstotliwości użytkowania przesuwnej bramy wjazdowej, firma Normstahl oferuje cztery typy odpowiedniej automatyki: SUV 300i, SUV 500, SUV 800i oraz SUV 1200.

Lekkie i często użytkowane 

Do bram przesuwnych lekkich (do 300 kg) i często użytkowanych (siłownik: 24 V, 300 W, sprawność 80%, o sile ciągu 300 N) firma Normstahl poleca zestaw SUV 300i, o solidnej konstrukcji, nowoczesnym designie wykonany z materiałów wysokiej jakości, utrzymujących pożądane parametry estetyczne przez cały okres eksploatacji. Elementy mocujące są dyskretnie ukryte pod pokrywą, przez co stają się niewidoczne z zewnątrz. Bezpieczeństwo zapewnia elektroniczny moduł, który napotykając przeszkodę przy zamykaniu lub otwieraniu bramy, zatrzymuje ją i natychmiast odwraca kierunek ruchu. Komfort użytkowania zapewnia rozbudowana elektronika sterująca z enkoderem, z trybem automatycznego programowania, który ułatwia i znacznie skraca montaż. Urządzenie ma szereg opcji dodatkowych, takich jak np. funkcja furtki, czy też łagodne zatrzymanie. W momencie uruchomienia napędu bramy, przez pierwsze dwie sekundy siłownik pracuje z pełną mocą, co jest przydatne w surowych warunkach zimowych, kiedy opady śniegu blokują otwarcie bramy.

W razie awarii prądu można odblokować bramę za pomocą specjalistycznego klucza, który jest dostępny w standardowym wyposażeniu. Użytkownik ma możliwość wyboru trybu pracy, do wyboru są: "krok po kroku", "automatyczne zamknięcie" lub "wspólnota mieszkaniowa". Rozwiązaniem gwarantującym długowieczność i bezawaryjne użytkowanie produktu jest zastosowanie w pełni bezobsługowych, magnetycznych wyłączników krańcowych.

Typowe bramy przesuwne

Komfortowa brama wjazdowa
Autor: Normstahl–Polska Sp. z o. o. SUV 500

Napęd SUV 500 przeznaczony jest do typowych bram o maksymalnej masie 500 kg (siłownik: 230 V, 300 W, sprawność 30% przy sile ciągu 400 N). Podobnie jak w modelu SUV 300i wykorzystano w nim takie materiały jak: odporne na zmienne warunki atmosferyczne, zabrudzenia i zużycie lakierowane aluminium oraz wysokiej klasy tworzywo sztuczne, które nie zmienia barwy pod wpływem promieni słonecznych (nie blaknie). "Inteligentna" elektronika sterująca umożliwia łatwe ustawienia szeregu opcji oraz regulację siły za pomocą potencjometru suwakowego, natomiast sprzęgło bezpieczeństwa ogranicza maksymalną siłę nacisku w przypadku napotkania przeszkody przy zamykaniu bramy. W razie braku zasilania, odblokowanie awaryjne odbywa się za pomocą metalowej dźwigni, która jest chroniona przed nieuprawnionymi osobami specjalnym kluczem patentowym (klucz jest dostępny w zestawie). Tak samo, jak w poprzednim modelu, użytkownik ma możliwość wyboru trybu pracy automatyki. W trosce o ochronę czułych modułów elektronicznych umieszczono je bezpiecznie pod obudową siłownika. Ważnym elementem są dodatkowe funkcje: tymczasowej pauzy, elektromechanicznej regulacji siły oraz wydłużenia czasu pracy, a fotokomórka jest aktywna, zarówno przy zamykaniu, jak i otwieraniu bramy.

Intensywnie użytkowane bramy przesuwne "wagi ciężkiej"

Model SUV 800i jest idealnym rozwiązaniem dla intensywnie używanych bram o masie do 800 kg (siłownik: 24 V, 150 W, sprawność 80% o sile ciągu 400 N). Tak samo jak model SUV 300i ma następujące rozwiązania: spowolnienie przy zamykaniu, możliwość sterowania dodatkowym oświetleniem, funkcja zmiennej pulsacji lampy ostrzegawczej podczas pracy bramy, funkcja furtki, zastosowanie enkodera, czyli modułu liczącego obroty silnika oraz elektroniczna regulacja siły. Jako jedyny spośród czterech modeli przeznaczonych dla bram przesuwnych, posiada nietypową funkcję powolnego startu.

SUV 1200 sprosta bramie, której masa dochodzi do 1200 kg (siłownik: 230 V, 1200 W, sprawność 30% przy sile ciągu 1000 N). Z modelami SUV 300i i SUV 800i ma następujące wspólne funkcje: możliwość sterowania dodatkowym oświetleniem, zmienna pulsacja lampy ostrzegawczej podczas pracy bramy oraz opcja furtki. Natomiast z modelem SUV 500 łączy go fotokomórka aktywna przy zamykaniu i otwieraniu bramy, funkcja tymczasowej pauzy, elektroniczna regulacja siły oraz tryb wydłużonego czasu pracy.

Zautomatyzowane bramy dwuskrzydłowe między typowymi, stalowymi słupkami bramy

Do tego rodzaju bram wjazdowych firma Normstahl proponuje wybór jednego spośród dwóch modeli automatyki: VIN 200i lub VIN 300. Wybór ten winien być podyktowany masą bramy, którą automatyka będzie obsługiwać.

Komfortowa brama wjazdowa
Autor: Normstahl–Polska Sp. z o. o. VIN 200i

VIN 200i jest odpowiedni do bram dwuskrzydłowych lekkich (maks. 200 kg, siłownik: 24 V, 120 W, sprawność 80% o sile ciągu 1200 N) o szerokości przejazdu do 4 metrów, przy zastosowaniu stalowych słupków o typowych przekrojach, lub wąskich słupków murowanych i betonowych.
VIN 300 nadaje się do ciężkich bram dwuskrzydłowych (maks. 600 kg, siłownik: 230 V, 120 W, sprawność 30% przy sile ciągu 1700 N) użytkowanych w normalnym trybie o szerokości przejazdu do 6 metrów. Aluminium i stalowoszare tworzywo sztuczne wykorzystane do budowy napędu nadają mu atrakcyjny wygląd, a kompaktowa forma o konstrukcji tubowej z zamkniętą śrubą pociągową, jest nie tylko estetyczna, lecz przede wszystkim odporna na zabrudzenia i niekorzystne warunki pogodowe. Cały zestaw sprawdza się na skrzydle każdej bramy, nie zaburzając jej estetyki ani konstrukcji. Wyposażony w ogranicznik otwarcia siłownik, pracuje cicho i bezpiecznie, a w razie napotkania na swojej drodze jakiejkolwiek przeszkody, elektroniczny moduł zatrzymuje bramę i odwraca kierunek jej ruchu. Sporym ułatwieniem dla użytkowników jest zastosowanie w zestawie VIN 200i funkcji samodzielnego programowania pozycji otwartej i zamkniętej. W tym modelu rozbudowaną elektronikę sterującą z enkoderem umieszczono w osobnej skrzynce IP65 o kolorystyce harmonijnie współgrającej z siłownikiem. Tak samo jak w wyżej opisanych modelach, użytkownik ma możliwość wyboru trybu pracy, są to: tryb "krok po kroku", "automatyczne zamknięcie" lub "wspólnota mieszkaniowa". Odblokowanie awaryjne następuje z użyciem specjalistycznego metalowego klucza, dołączonego do zestawu.

Komfortowa brama wjazdowa
Autor: Normstahl–Polska Sp. z o. o. Napęd VIN 300

Między modelami VIN 200i oraz VIN 300 można zauważyć niewielkie choć znaczące różnice. VIN 200i posiada funkcję spowolnienia przy zamykaniu bramy, elektroniczną regulację siły, jak również enkoder, natomiast VIN 300 jest zaopatrzony w sterowanie dodatkowym oświetleniem, fotokomórkę oraz elektromechaniczną regulację siły.

Zautomatyzowane bramy dwuskrzydłowe z szerokimi, murowanymi lub betonowymi słupkami bramy

Dla tego rodzaju konstrukcji bram, najbardziej odpowiednie będą modele – VAN 200i oraz VAN 300.

Komfortowa brama wjazdowa
Autor: Normstahl–Polska Sp. z o. o. VAN 200i

Pierwszy z nich może być śmiało zastosowany do lekkich bram dwuskrzydłowych o masie nieprzekraczającej 200 kg i szerokości przejazdu do 4 metrów (siłownik: 24 V, 120 W, sprawność 80%). Drugi natomiast wytrzymuje znacznie większe obciążenie, nawet do 600 kg, przy szerokości przejazdu do 6 metrów (siłownik: 230 V, 340 W, sprawność 30%). Charakteryzuje się on wyjątkowo mocną i trwałą konstrukcją, którą można zastosować do bram sprawiających problem innym producentom, takich jak: drewniane bramy i wrota o wyjątkowo dużych rozmiarach. W modelach tych można zaobserwować ponadto następujące różnice: model VAN 200i wyposażono w funkcję spowolnienia przy zamykaniu i elektronicznej regulacji siły oraz w enkoder. Z kolei możliwość sterowania przez użytkownika dodatkowym oświetleniem, elektromechaniczna regulacja siły i użycie fotokomórki to zalety modelu VAN 300.

Komfortowa brama wjazdowa
Autor: Normstahl–Polska Sp. z o. o. VAN 300

Właściwie eksploatowana, a przede wszystkim mądrze dobrana brama wjazdowa to wielkie udogodnienie dla każdego właściciela sporej posesji. Równie istotny jednak, jak sama brama, jest wybór odpowiedniego napędu, który pozwoli na komfortowe i bezawaryjne korzystanie z dobrodziejstw elektronicznej automatyki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej