Automatyczna brama z tabliczką

2008-10-10 17:45

W wielu krajach europejskich oznakowanie otwieranych automatycznie bram wjazdowych na posesje jest nakazane prawem. Przypadkowy przechodzień zaskoczony faktem, że nieruchome dotąd skrzydło bramy nadciąga nagle w jego stronę, może zareagować gwałtownie i na przykład odskoczyć na ulicę. Dlatego tabliczki ostrzegające, iż - brama otwiera się automatycznie - mogą zapobiec takim sytuacjom.

Automatycznie otwierająca się brama to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Warto zapewnić je nie tylko mieszkańcom domu, ale i przypadkowym przechodniom na ulicy. Dzięki listwom ochronnym, czułym fotokomórkom oraz tabliczkom informacyjnym można skutecznie się o to zatroszczyć.

Firma FAAC Polska, która przykłada dużą wagę do bezpiecznego stosowania swoich produktów, postanowiła do każdego zestawu dokładać taką tabliczkę gratis. Może i w Polsce pojawi się dobry zwyczaj znakowania bram automatycznych.


Brama przesuwna FAAC z napędem 740, tabliczką i lampą ostrzegawczą

Niezależnie od tabliczki, przy każdej automatycznej bramie należy zainstalować wszystkie niezbędne zabezpieczenia. Podstawową i obowiązkową ochronę zapewnia system fotokomórek. Nadajnik i odbiornik umieszcza się na linii bramy, a drugą taką parę na aluminiowych kolumnach umieszczonych za skrzydłami bramy. Dzięki temu chroniony jest nie tylko obszar światła bramy, ale także strefa zamykania i otwierania skrzydła. Gdy wiązka promieniowania wysyłana przez jeden z nadajników zostanie przerwana, odpowiedni sygnał trafi do centrali sterującej i ruch skrzydła zostaje odwrócony. Ten prosty mechanizm sprawia, że brama nie uderzy ani w nadjeżdżający samochód, ani nie zrobi krzywdy osobie, która wbiegnie w niebezpieczną strefę na podjeździe.

 
Fotokomórki FAAC


Fotokomórki FAAC Photobeem

Centrale sterujące FAAC wyposażone są we własne zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe. Gdy siła, z jaką działa napęd, nagle wzrasta (a dzieje się tak, gdy brama natrafi na opór) siłownik automatycznie zmienia kierunek ruchu.


Brama przesuwna FAAC z listwą optyczną

Dodatkowym zabezpieczeniem może być listwa optyczna, która zalecana jest przede wszystkim przy bramach przesuwnych i mocowana jest do krawędzi skrzydła. Wyposażona jest w czuły kanał bardzo podatny na zgniecenie. Z chwilą, gdy jakiś obiekt, nawet delikatnie jej dotknie, bieg bramy zostaje natychmiast odwrócony.

 
Dla bezpieczeństwa własnego oraz innych warto oznakować bramę automatyczną i wyposażyć ją w niezbędne zabezpieczenia

wrzesień 2008 r.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej