Automatyczna brama z tabliczką

2008-10-10 17:45

W wielu krajach europejskich oznakowanie otwieranych automatycznie bram wjazdowych na posesje jest nakazane prawem. Przypadkowy przechodzień zaskoczony faktem, że nieruchome dotąd skrzydło bramy nadciąga nagle w jego stronę, może zareagować gwałtownie i na przykład odskoczyć na ulicę. Dlatego tabliczki ostrzegające, iż - brama otwiera się automatycznie - mogą zapobiec takim sytuacjom.

Automatycznie otwierająca się brama to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Warto zapewnić je nie tylko mieszkańcom domu, ale i przypadkowym przechodniom na ulicy. Dzięki listwom ochronnym, czułym fotokomórkom oraz tabliczkom informacyjnym można skutecznie się o to zatroszczyć.

Firma FAAC Polska, która przykłada dużą wagę do bezpiecznego stosowania swoich produktów, postanowiła do każdego zestawu dokładać taką tabliczkę gratis. Może i w Polsce pojawi się dobry zwyczaj znakowania bram automatycznych.


Brama przesuwna FAAC z napędem 740, tabliczką i lampą ostrzegawczą

Niezależnie od tabliczki, przy każdej automatycznej bramie należy zainstalować wszystkie niezbędne zabezpieczenia. Podstawową i obowiązkową ochronę zapewnia system fotokomórek. Nadajnik i odbiornik umieszcza się na linii bramy, a drugą taką parę na aluminiowych kolumnach umieszczonych za skrzydłami bramy. Dzięki temu chroniony jest nie tylko obszar światła bramy, ale także strefa zamykania i otwierania skrzydła. Gdy wiązka promieniowania wysyłana przez jeden z nadajników zostanie przerwana, odpowiedni sygnał trafi do centrali sterującej i ruch skrzydła zostaje odwrócony. Ten prosty mechanizm sprawia, że brama nie uderzy ani w nadjeżdżający samochód, ani nie zrobi krzywdy osobie, która wbiegnie w niebezpieczną strefę na podjeździe.

 
Fotokomórki FAAC


Fotokomórki FAAC Photobeem

Centrale sterujące FAAC wyposażone są we własne zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe. Gdy siła, z jaką działa napęd, nagle wzrasta (a dzieje się tak, gdy brama natrafi na opór) siłownik automatycznie zmienia kierunek ruchu.


Brama przesuwna FAAC z listwą optyczną

Dodatkowym zabezpieczeniem może być listwa optyczna, która zalecana jest przede wszystkim przy bramach przesuwnych i mocowana jest do krawędzi skrzydła. Wyposażona jest w czuły kanał bardzo podatny na zgniecenie. Z chwilą, gdy jakiś obiekt, nawet delikatnie jej dotknie, bieg bramy zostaje natychmiast odwrócony.

 
Dla bezpieczeństwa własnego oraz innych warto oznakować bramę automatyczną i wyposażyć ją w niezbędne zabezpieczenia

wrzesień 2008 r.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej