Zmiany na miejskich placach

2007-06-11 14:18

W Warszawie szykują się wręcz rewolucyjne zmiany dotyczące przebudowy placów. Przygotowane koncepcje zakładają, że zmieni się nie tylko ich wygląd, ale i funkcja. A miejsc do remontów nie brakuje.

Dziś większość z miejskich placów przedstawia dość nieciekawy widok - większość jest zatłoczona, parkingi ma na całej długości jezdni, brakuje tam zieleni. Obecnie władze Warszawy planują stworzyć podziemne parkingi, które odciążą "górę" i pozwolą na swobodniejsze zagospodarowanie przestrzeni. Powyższe zmiany są konieczne, już teraz bowiem brakuje miejsc do parkowania, a sytuacja chociażby w Centrum skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy po remoncie Krakowskiego Przedmieścia znikną parkingi przy placu Zamkowym.
O potrzebie przebudowy mówiło się od wielu lat, jednak dopiero teraz powstały plany remontów. Wstępnie wiadomo, że pierwsze zmiany obejmą ulicę Senatorską z placami Teatralnym i Bankowym. Remont tego ostatniego będzie poważnym wyzwaniem, ponieważ plac zostanie prawdopodobnie wyłączony z ruchu na kilka miesięcy. Problemów z komunikacją możemy się spodziewać nie prędzej niż w 2009 roku. Sam projekt ma zostać wyłoniony do końca 2008 roku. Miasto planuje zaproponować firmom budowę podziemnych parkingów w zamian za wieloletnią dzierżawę miejsca. Biuro Naczelnego Architekta Miasta pod koniec zeszłego roku oszacowało koszt budowy jednego parkingu na 40 tys. zł.
Nie są to jedyne plany przebudowy. W czerwcu Ratusz zamierza ogłosić kolejne konkursy. Zmiany mają objąć plac Powstańców Warszawy i plac Trzech Krzyży. Razem z nimi ma zostać opracowana przebudowa ulicy Brackiej. Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy, zapowiada połączenie w czasie remontu ulicy z budową domu handlowego Wolf Bracka w miejscu dzisiejszego pawilonu Chemii, i z generalnym remontem Smyka, który planuje właściciel, firma DTC. Dodaje także, że radni miasta liczą na projekty rewolucyjne, dlatego zostawiają dużą swobodę architektom.
Kolejne remonty będą się odbywać na placu Grzybowskim i Konstytucji. Oprócz Śródmieścia remontowany ma być znajdujący się na Żoliborzu plac Wilsona. Poważne zmiany dadzą się zauważyć także na terenach na Emilii Plater, która dotychczas była mocno zaniedbana. Z racji tego, że obok powstały Złote Tarasy, ranga tej ulicy wzrosła. W ramach przebudowy okolic Śródmieścia Jacek Wojciechowicz zapowiada wybudowanie podziemnego parkingu także obok Pałacu Kultury.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej