Zmiany na miejskich placach

2007-06-11 14:18

W Warszawie szykują się wręcz rewolucyjne zmiany dotyczące przebudowy placów. Przygotowane koncepcje zakładają, że zmieni się nie tylko ich wygląd, ale i funkcja. A miejsc do remontów nie brakuje.

Dziś większość z miejskich placów przedstawia dość nieciekawy widok - większość jest zatłoczona, parkingi ma na całej długości jezdni, brakuje tam zieleni. Obecnie władze Warszawy planują stworzyć podziemne parkingi, które odciążą "górę" i pozwolą na swobodniejsze zagospodarowanie przestrzeni. Powyższe zmiany są konieczne, już teraz bowiem brakuje miejsc do parkowania, a sytuacja chociażby w Centrum skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy po remoncie Krakowskiego Przedmieścia znikną parkingi przy placu Zamkowym.
O potrzebie przebudowy mówiło się od wielu lat, jednak dopiero teraz powstały plany remontów. Wstępnie wiadomo, że pierwsze zmiany obejmą ulicę Senatorską z placami Teatralnym i Bankowym. Remont tego ostatniego będzie poważnym wyzwaniem, ponieważ plac zostanie prawdopodobnie wyłączony z ruchu na kilka miesięcy. Problemów z komunikacją możemy się spodziewać nie prędzej niż w 2009 roku. Sam projekt ma zostać wyłoniony do końca 2008 roku. Miasto planuje zaproponować firmom budowę podziemnych parkingów w zamian za wieloletnią dzierżawę miejsca. Biuro Naczelnego Architekta Miasta pod koniec zeszłego roku oszacowało koszt budowy jednego parkingu na 40 tys. zł.
Nie są to jedyne plany przebudowy. W czerwcu Ratusz zamierza ogłosić kolejne konkursy. Zmiany mają objąć plac Powstańców Warszawy i plac Trzech Krzyży. Razem z nimi ma zostać opracowana przebudowa ulicy Brackiej. Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy, zapowiada połączenie w czasie remontu ulicy z budową domu handlowego Wolf Bracka w miejscu dzisiejszego pawilonu Chemii, i z generalnym remontem Smyka, który planuje właściciel, firma DTC. Dodaje także, że radni miasta liczą na projekty rewolucyjne, dlatego zostawiają dużą swobodę architektom.
Kolejne remonty będą się odbywać na placu Grzybowskim i Konstytucji. Oprócz Śródmieścia remontowany ma być znajdujący się na Żoliborzu plac Wilsona. Poważne zmiany dadzą się zauważyć także na terenach na Emilii Plater, która dotychczas była mocno zaniedbana. Z racji tego, że obok powstały Złote Tarasy, ranga tej ulicy wzrosła. W ramach przebudowy okolic Śródmieścia Jacek Wojciechowicz zapowiada wybudowanie podziemnego parkingu także obok Pałacu Kultury.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej