Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Olsztynie: nowoczesny dworzec kolejowy i autobusowy oraz galeria handlowa

2013-01-21 15:31
Centrum komunikacyjne Olsztyn
Autor: dworzec-olsztyn.p Inwestor Nowego Dworca Olsztyn - spółka Retail Provider - zapowiada realizację inwestycji przyjaznej środowisku, która będzie wybudowana zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa

Spółka Retail Provider planuje w Olsztynie stworzenie nowoczesnego centrum, które będzie łączyło funkcję komunikacyjną, handlową i rozrywkową. Galeria handlowa o powierzchni najmu ponad 45 tys. mkw. w połączeniu z nowoczesnym dworcem kolejowym i autobusowym. Takie będzie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Olsztynie. Inwestycja, której realizacja pochłonie ponad 100 mln euro, ma szansę stać się wizytówką miasta i regionu.

W ramach budowy  Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie powstanie nowy dworzec kolejowy oraz dworzec autobusowy, które będą zintegrowane z miejską komunikacją. Wybudowana zostanie również galeria handlowa. Przed dworcem w Olsztynie planowany jest plac miejski. Całość inwestycji o roboczej nazwie Nowy Dworzec Olsztyn zapowiadana jest jako obiekt przyjazny środowisku, będący przykładem zrównoważonego budownictwa. Projekt inwestycji przygotowała pracownia FS&P Arcus z Warszawy.

Dworzec PKP, który powstanie w zachodniej części obiektu, będzie liczył dwie kondygnacje i zajmie powierzchnię 2,5 tys. mkw. Perony połączone zostaną poprzez istniejące już przejście podziemne z kondygnacją podziemną i dwupoziomowym hallem głównym. Dworzec PKS, liczący 4 tys. mkw., zlokalizowany będzie na parterze w części wschodniej inwestycji. Dworzec zostanie zadaszony i połączony ze stanowiskami autobusowymi. Galeria handlowa o 45 tys. mkw. powierzchni najmu obejmie 180 punktów usługowych, w tym kino typu Multipleks. Do dyspozycji klientów i pasażerów będzie udostępniony parking na 900 miejsc postojowych.

Spółka Retail Provider, właściciel dworca PKS Olsztyn, będąca wspólnie z PKP SA inwestorem przedsięwzięcia w Olsztynie, pozyskała już partnera strategicznego zapewniającego pełne finansowanie inwestycji. Mimo to realizacja projektu wciąż nie jest możliwa. Inwestor oczekuje na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania. Przyjęcie tego dokumentu umożliwi rozpoczęcie realizacji inwestycji.

Koszt inwestycji w Olsztynie szacuje się na ponad 100 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej