Zawisła wiecha na Dworcu Głównym – nowej inwestycji w Bydgoszczy

2015-05-12 11:25
Dworzec kolejowy w Bydgoszczy – projekt finalny
Autor: brak danych Dworzec kolejowy w Bydgoszczy – projekt finalny

Po 11 miesiącach od podpisania umowy, nowa inwestycja bydgoska – Dworzec Główny – została zrealizowana w 60%. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum spółek Budimex i Lech. Projekt wykonała pracownia architektoniczna Allplan.

Dworzec Główny w Bydgoszczy z wiechą na szczycie

Nowa inwestycja przy Dworcu Głównym w Bydgoszczy ma również nazwę Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Bydgoszczy. Zakres prac obejmuje rozbiórkę nieużytków, przebudowę dwóch budynków zabytkowych, budowę nowoczesnego budynku dworca z funkcją handlowo-usługową i biurową, budowę parkingu oraz przebudowę infrastruktury kolejowej, w tym peronów, torów i sieci trakcyjnej. PKP SA podpisało umowę na realizację I etapu tej inwestycji 28 maja 2014. Obiekt buduje i modernizuje konsorcjum firm Budimex i Lech z Bydgoszczy. Budimex SA jest liderem (90% udziałów). Za projekt architektoniczny odpowiada firma Allplan. Wartość nowej inwestycji to 134 mln złotych.

W miejscu wyburzonego budynku dworca powstaje nowoczesny, 5-kondygnacyjny obiekt ze szklaną elewacją. Stan surowy budynku jest już gotowy. Ponadto, między peronami 3 i 4, znajduje się zabytkowa część dworca wyspowego. Jest to 4-kondygnacyjny budynek  z XIX wieku, który po odrestaurowaniu odzyska dawny dwuspadowy dach z wieżyczkami zegarowymi. Zakończenie jego remontu przewidziane jest na czerwiec 2015. Obecny etap budowy to prace wykończeniowe i elewacyjne. W drugiej połowie lipca planowane jest udostępnienie obiektu podróżnym.

Do tej pory zmodernizowano perony 2, 4a oraz 4, a także przylegające do niech tory. Do listopada 2015 mają zostać wyremontowane wszystkie perony: w połowie czerwca – peron 3a, na koniec lipca – peron 3, do końca sierpnia – peron 1, zaś na peronie 5 prace zakończą się 20 listopada. Ponadto, do połowy października potrwa rozbiórka budynków na peronach 1, 2 i 3. Dotychczas zrealizowano już tunel pasażerski. Została w nim wzmocniona konstrukcja i wymienione panele okładzin. Dworzec Główny w Bydgoszczy wraz z infrastrukturą będzie całkowicie gotowy w listopadzie 2015.


Nazwa inwestycji: Dworzec w Bydgoszczy – Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Bydgoszczy
Adres inwestycji: Zygmunta Augusta 1, Bydgoszcz
Inwestor: PKP SA
Autor projektu architektonicznego: Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji Allplan sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Budimex SA
Początek realizacji: czerwiec 2014
Planowane oddanie do użytku: listopad 2015
Powierzchnia użytkowa: 6 tys. m2 (nowy obiekt)
Koszt inwestycji: 134 mln złotych netto

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej