Zakończenie przebudowy i modernizacji Terminala T1 Lotniska Chopina w Warszawie

2015-05-29 17:39
modernizacja lotniska chopina hochtief
Autor: Hochtief

Konsorcjum HOCHTIEF Polska i HOCHTIEF Solutions AG zakończyło prace związane z przebudową i modernizacją Terminala 1 oraz jego zintegrowanie z terminalem T2 na Lotnisku Chopina w Warszawie.

W ramach inwestycji powstał obiekt o powierzchni ok. 60 000 m2 (obecnie nazywany Terminalem A). Budowę poprzedziła kompleksowa rozbiórka terminala T1.

W ramach realizacji projektu konsorcjum wybudowało również 60 metrowy tunel łączący terminal ze stacją kolejową SKM oraz dostarczyło system obsługi bagażu (BHS). Przebudowany terminal utworzył zintegrowaną całość w zakresie architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym.

W zmodernizowanym terminalu znajduje się 48 stanowisk check-in, biura i kasy linii lotniczych, stanowiska biur podróży, wypożyczalni samochodów oraz dziewięć dodatkowych punktów kontroli bezpieczeństwa. W nowym terminalu przewidziano też dwa salony Executive Lounge, pomieszczenia modlitwy i medytacji dla różnych religii, ambulatorium oraz lokale usługowe, restauracje, kawiarnie oraz bank. Pasażerowie będą mogli zrobić zakupy w 15 nowych sklepach o łącznej powierzchni prawie 3 000 m2.

Powstały w ramach inwestycji taras widokowy jest dostępny również dla osób niepełnosprawnych. Na dachu terminala zamontowano ogniwa fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 7 000 m2. Zmodernizowany Terminal 1 na Lotnisku Chopina zostanie oddany do dyspozycji podróżnych 21 maja 2015r.  Obiekt powstał w miejscu terminala pasażerskiego, wybudowanego przez HOCHTIEF w latach 1990-1992. To było pierwsze zlecenie realizowane przez HOCHTIEF w Polsce. Latem 2011 roku spółki HOCHTIEF dokończyły rozbudowę Lotniska Chopina w Warszawie, która obejmowała budowę pirsu centralnego i dokończenie budowy pirsu południowego terminala.

Elektrownia fotowoltaiczna na dachu Lotniska Chopina

Na dachu Terminala A Warszawskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego im. F. Chopina w strefie T1 zamontowano elektrownię fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej 800 kW, czyli prawie 1 Megawatt. Zamontowano ponad 3000 szt. wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych, 66 falowników. Elektrownia produkuje energię na potrzeby zasilania odbiorów budynkowych i w trakcie pracy pokrywa około 20% potrzeb energetycznych strefy.

Jest to jedyna taka instalacja na świecie zarówno ze względu na wielkość jak i lokalizację na dachu, która ma możliwość odśnieżania się w trakcie sezonu zimowego. Odciąża to konstrukcję dachu z obciążeń śniegiem i pozwala na wydajną pracę elektrowni w sezonie zimowym. Odśnieżanie jest realizowane poprzez zasilenie wsteczne modułów i dzieje się w pełni automatycznie w zależności od obecności na dachu śniegu. Instalację zabezpieczono przed wypływem energii do sieci miejskiej oraz podłączono do systemu pożarowego, który w przypadku pożaru odłącza każdy z ponad 3000 modułów, zapewniając możliwość bezpiecznego gaszenia obiektu wodą.

Zakup zrealizowany w trybie zamówienia publicznego wraz z rozbudową obiektu, współfinansowany z funduszy UE.

dach lotniska chopina panele solarne hochtief
Autor: Hochtief
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej