Wrocławski stadion: front robót na 100%

2009-11-20 14:09
Budowa wrocławskiego stadionu - listopad 2009
Autor: Wrocław 2012 Sp. z o.o.

Statystyki budowy pokazują, że front robót obejmuje niemal 100% obszaru budowy wrocławskiej areny EURO 2012. Prace trwają jednocześnie nad niemal wszystkimi elementami, które składają się na wielofunkcyjny stadion. Pozostałe 2% dotyczą małej architektury czyli elementów wykończeniowych: zieleń, kwietniki, ławki...

Pierwsza kondygnacja stadionu jest już niemalże gotowa. Trwają się prace nad stropem - ułożono na słupach 40 belek stanowiących bazę dla filigranów, z których on powstanie. Strop filigranowy to swego rodzaju "tort", gdzie przekładają się beton i stal tworząc żelbetową płytę.

Pierwsza kondygnacja jest tą, która wymaga szczególnie mocnego wsparcia, gdyż jej zadaniem będzie udźwignąć trybuny i budynki znajdujące się pod nimi. Konstrukcję całości zaprojektowano zatem uwzględniając nie tylko wszelkie instalacje czy sprzęt, które się tu znajdą, ale również przeciążenia związane z użytkowaniem obiektu czyli np. kibicowaniem czy zabawą podczas koncertu.

Systematycznie powstają kolejne stopy i słupy pod esplanadę, która ułatwi dostęp do stadionu dla osób korzystających z komunikacji publicznej oraz stanie się dachem nad mieszczącym się pod nią parkingiem dla samochodów.

Stoi już 40 słupów trzykondygnacyjnych pod garaż wielopoziomowy i powstaje pierwsza kondygnacja ściany szczytowej. Będzie ona docelowo oddzielała garaż wielopoziomowy stadionu od garażu galerii handlowej. Trzy poziomowy garaż pomieści prawie 1500 samochodów osobowych.

Trwają wzorcowania materiałów, czyli wybór najlepszych jakościowo i najbezpieczniejszych materiałów budowlanych do budowy i wyposażenie stadionu, garażu oraz esplanady. Do tej pory wzorcowaniu poddano m.in. filigrany, silikaty, wykończenie posadzek, tynki, powłoki malarskie, okładziny, ściany z płyt GK, ścianki systemowe, elementy osprzętu elektrycznego oraz podstawowe elementy ogrodzenia i kołowrotów kontroli wejściowej.

Gotowy jest i czeka jedynie na pozwolenie - na użytkowanie - most tymczasowy przez Ślęzę, który ułatwi logistykę samochodów ciężarowych obsługujących budowę stadionu. Pozwoli on bez przeszkód dostarczać niezbędne materiały na budowę.

Ruszyły prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę galerii handlowej, która stanie w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego stadionu, na działce przy ulicy Królewieckiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej