Wmurowano akt erekcyjny pod budowę muzeum

2007-06-27 16:03
Muzeum Historii Żydów Polskich
Autor: brak danych

26 czerwca przed pomnikiem Bohaterów Getta wmurowany został akt erekcyjny pod budowę Muzeum Historii Żydów Polskich. W uroczystości udział wzięli prominentni przedstawiciele rządu polskiego i Izraela.

Rolę inwestora powierzono Stołecznemu Zarządowi Rozbudowy Miasta. Całość sfinansowana zostanie przez urząd miasta i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz darczyńców z całego świata. Gmach będzie pierwszym budynkiem muzealnym w Warszawie od siedemdziesięciu lat - poprzedni powstał jeszcze przed wojną. Teren pod budowę miasto przeznaczyło w 1997 roku, jednak dopiero teraz możliwa była realizacja projektu. 

Budynek stanie w kwadracie ulic Anielewicza, Zamenhofa, Lewartowskiego i Karmelickiej. Powierzchnia muzeum wynosić będzie prawie 13 tys. mkw. Wystawa główna i wystawy czasowe zajmą około 4900 mkw. Obiekt dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kondygnacja podziemna zawierać będzie narracyjną ekspozycję, a kondygnacyjne nadziemne bibliotekę, audytorium i centrum edukacyjne na pierwszym i drugim piętrze.
Budynek zaprojektowali fińscy architekci Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki, którzy pracują razem od 1997 roku. Ich specjalnością są projekty muzeów i wielofunkcyjnych centrów kulturowych. W swoich pracach zakładają wykorzystanie materiałów ekologicznych takich jak kamień, szkło i drewno. Konkurs na budowę MHŻP rozstrzygnięto dwa lata wcześniej. Jury spodobała się spójna koncepcja współgrająca z okolicznymi budynkami. Prosta bryła rozcięta będzie na całej długości holem w formie szczeliny. Pęknięcie symbolizować ma przejście Izraelitów przez Morze Czerwone. Muzeum stanie się multimedialnym obiektem, w którym poznamy historię narodu żydowskiego od najdawniejszych czasów.
Przygotowanie dokumentacji przetargowej na realizację robót nastąpi najprawdopodobniej na przełomie 2007 i 2008 roku. W I kwartale 2008 roku poznamy generalnego wykonawcę obiektu. Rozpoczęcie prac planuje się na I i II kwartał 2008 roku, natomiast ich zakończenie na 2009 lub 2010 rok.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej