Wmurowanie kamienia węgielnego pod gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego

2008-06-06 18:33

Uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie dokonał, 19 maja, kardynał Stanisław Dziwisz.

Nowy obiekt stanie na terenie Parku Lotników w Czyżynach.
Projekt architektoniczny muzeum przygotował niemiecko-polski zespół architektów: Pysall.Ruge Architekten.
Bryła budynku została rozbita na trzy elementy. Poszczególne skrzydła mieszczą oddzielne funkcje i zbiegają się w centralnym punkcie płyty, na której umiejscowiono budynek. Ta część przemyślana jest jako główny węzeł budowli, w którym znajdują się hall wejściowy na parterze, foyer sali wielofunkcyjnej oraz restauracja na 1-szym piętrze.

Podział funkcjonalny

Trzy poziomy budynku odzwierciedlają trzy podstawowe jego funkcje: muzealną, naukowo-konferencyjną i biurową.
Na parterze znajduje się strefa wejścia z ogólnodostępną powierzchnią wystaw czasowych oraz warsztatami, w których wykonane są m.in. modele latające. W dwóch skrzydłach usytuowano są części ekspozycyjne. Część ekspozycyjna samolotów styka się z ekspozycją edukacyjną, aby zapewnić jeden kierunek zwiedzania. Na pierwszym piętrze znajduje się sala wielofunkcyjna z foyer, mogącym pomieścić 150 osób oraz biblioteka muzealna z czytelnią i stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Powierzchnie najwyższej kondygnacji zostały zaadaptowane na biura.
Według planów budynek ma zostać oddany do użytku zwiedzających jeszcze w 2008 roku.

 

maj 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej