Władysławowo. Powstanie nowoczesna przystań żeglarska

2017-07-05 12:47
Ośrodek Przystań Żegalrska we Władysławowie
Autor: Urząd Miasta Władysławowo

O pomyśle wybudowania ośrodka żeglarskiego we Władysławowie mówi się już od dłuższego czasu. Teraz inwestycja ma realne szanse na realizację, gdyż gminie Władysławowo udało się pozyskać kolejne grunty pod budowę "Przystani Żeglarskiej" nad Zatoką Pucką. Budowa ma ruszyć w 2018 roku, a koszt inwestycji to 5 mln zł.

Ośrodek Przystań Żegalrska we Władysławowie
Autor: Urząd Miasta Władysławowo Przystań żeglarska we Władysławowie

Władysławowo od lat jest jednym z najatrakcyjniejszych kurortów nadmorskich w kraju. Oficjalne statystyki podają, że w szczycie sezonu – od połowy czerwca do połowy września miasto odwiedza 750 tys. turystów. Wpływ na taką popularność ma długa (ponad 2 km) i szeroka (ponad 100 m) plaża nad otwartym morzem, a także bardzo dobrze skomunikowanie miasta. Aktualnie przed gminą Władysławowo otworzyły się nowe perspektywy rozwoju turystyki wodnej i spędzania wolnego czasu. Gmina Władysławowo pozyskała działki na stworzenie nowoczesnego, szkoleniowego ośrodka żeglarskiego.

Ośrodek Przystań Żegalrska we Władysławowie
Autor: Urząd Miasta Władysławowo Molo – przystań żeglarska, szkoleniowa we Władysławowie

Gminy ośrodek żeglarski ma powstać na terenie osiedla Szotland we Władysławowie, dokładnie na sześciu działkach wielkości ponad 2,6 hektara. W ramach projektu w ośrodku „Przystań Żeglarska" powstanie pływający pomost z przyczółkiem, bosmanatem, parkingiem i zaplecze techniczne, sanitarne oraz pozostała infrastruktura niezbędna żeglarzom. Zagospodarowana zostanie również okoliczna zieleń miejska. Dojazd do przystani odbywał się będzie od ul. Gdańskiej, dlatego też zostanie przebudowana cześć tej ulicy. Powstanie nowe skrzyżowanie, które w bezkolizyjny sposób połączy ul. Skandynawską i Bohaterów Kaszubskich.

Jesteśmy zdeterminowani i zbliżamy się wielkimi krokami do realizacji niezwykle ważnej strategicznie dla naszej gminy inwestycji. Jak tylko uregulujemy pozostałe grunty, będziemy mogli przystąpić do budowy przystani, która może stanowić nie tylko dodatkową atrakcję, ale i otwierać nowe możliwości rozwoju, spędzania wolnego czasu, rekreacji, czy wreszcie uprawiania żeglarstwa we Władysławowie – powiedział burmistrz Władysławowa Roman Kużel.

Koszt realizacji tego projektu wynosić będzie 5 mln zł, a część środków na realizację zadania pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych.

Ponadto zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzenego w pobliżu ośrodka może w przyszłości powstać hotel, który mógłby stać się zapleczem noclegowym dla żeglarzy i ich rodzin. W najbliższej okolicy ośrodka istnieje działka, która mogła by być przeznaczona pod tego rodzaju inwestycję. Miasto ma takie plany.

Ponadto aby podnieść atrakcyjność turystyczną Władysławowa powstała inicjatywa stworzenia wspólnego szlaku kajakowego „Meandry Północy”. Ustalanie szczegółów projektu odbyło się w porozumieniu i na zasadach  współpracy z Gminą Puck, Krokowa, miastami Wejherowo i Reda. Szlak miałby łączną długość 30 km. Będzie prowadził od Jastrzębiej Góry, przez Ostrowo do ujścia rzeki Czarna Wda w okolicach Karwi. Podpisane już zostało porozumienie określające warunki współpracy partnerów projektu, a także formę i zasady finansowania. Wykonywanie zadania również zaplanowano na lata 2018-2020. Koszt inwestycji po stronie miasta to prawie 590 tys. zł z dofinansowaniem zewnętrznym w wysokości ponad 500 tys. zł.

Ośrodek Przystań Żegalrska we Władysławowie
Autor: Urząd Miasta Władysławowo Budowa osrodka żeglarskiego we Władysławowie ma ruszyć w 2018 roku
Ośrodek Przystań Żegalrska we Władysławowie
Autor: Urząd Miasta Władysławowo Zakończenie inwestycji "Przystań Żeglarska" zaplanowano na 2020 rok
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej