Wielofunkcyjna hala sportowo-widowiskowa na granicy Gdańska i Sopotu jest gotowa

2010-08-06 14:19
Hala na granicy Gdańska i Sopotu
Autor: Budimex Wielofunkcyjna hala sportowo-widowiskowa na granicy Gdańska i Sopotu została oddana do użytku

Hala widowiskowo-sportowa na granicy Gdańska i Sopotu została dopuszczona do użytkowania. Oficjalnego odbioru dokonali prezydenci Gdańska Paweł Adamowicz i Sopotu Jacek Karnowski.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sopocie 31 lipca 2010 r., po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli, wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu. Hala uzyskała wszelkie zgody pozwalające na eksploatację budynku. Obecnie trwają prace mające na celu przejęcie obiektu przez inwestora oraz przygotowania go do eksploatacji przez przyszłego zarządcę.

Powierzchnia użytkowa hali ma 42 tys. mkw. W hali odbywać się będą zawody sportowe z większości istniejących dyscyplin i dziedzin sportowych. Do celów treningowych oraz do organizowania zawodów o randze lokalnej przewidziano wykorzystanie sali treningowej przylegającej od wschodu do budynku hali. Budynek hali jest przystosowany do organizacji imprez kulturalnych - koncertów, spektaklów teatralnych i operowych, seansów filmowych. W hali znajdą się lokale gastronomiczne oraz miejsca odnowy biologicznej. Na trybunach stałych znajdzie się 7657 miejsc, na widowni tymczasowej będzie mogło zasiąść 3752 osoby.

Budynek hali został zaprojektowany przez firmę KIPP Projekt Sp. z o.o. Obiekt składa się z dwóch części, różniących się formą i położeniem. Pierwsza z nich to częściowo ukryta w ziemi baza, mieszcząca pierwsze dwa poziomy obiektu. Drugą część górną, w formie widocznego w całości walca zaprojektowano na planie okręgu. Podział bryły hali kontynuowany jest w użytych materiałach. Do masywnej części związanej z ziemią użyto przede wszystkim ścian żelbetowych. Lekka bryła nadziemna na szkielecie żelbetowym "ubrana jest" w lekkie ściany osłonowe ze stalowym szkieletem pokrytym perforowanymi blachami tytanowo-cynkowymi.  

Koszt budowy hali to 340 mln zł. 101 mln pochodzi ze środków zewnętrznych. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego wyniosło 40 mln zł, 61 mln zł to wkład Ministerstwa Sportu. Pozostała kwota to wkład Sopotu i Gdańska. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Budimex.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej