Węzeł Młociny

2007-06-04 16:15

Spółka Metro Warszawskie ogłosiła konkurs na projekt architektoniczny i budowlany węzła komunikacyjnego "Młociny", który powstanie obok ostatniej stacji metra. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w stolicy i największe centrum komunikacyjne w północnej części Warszawy. Wyniki konkursu będą znane we wrześniu.


Budowa rozpocznie się w 2005 roku, dwa lata później węzeł zostanie oddany do użytku.
Węzeł komunikacyjny za ostatnią stacją metra obejmuje:

  • fragment Trasy Mostu Północnego z wiaduktami nad ulicą Kasprowicza,
  • przebudowaną pętlę tramwajową "Huta",
  • pętlę autobusów miejskich (ZTM) i pętlę autobusów podmiejskich i prywatnych,
  • plac postojowy dla autobusów,
  • pasaż z częścią handlowo-usługową i przejściem dla pieszych,
  • parking w systemie "Park&Ride" na 700 samochodów (parking nie jest przedmiotem konkursu MW, konkurs i budowę parkingu nadzoruje ZTM).

Węzeł komunikacyjny zajmie ok. 401 tys. m.kw. Na poziomie zerowym powstanie pętla tramwajowa i autobusowa, pasaż handlowy i wejście do stacji metra, na poziomie pierwszym i drugim - parkingi. Węzeł komunikacyjny pozwoli szybko i wygodnie dotrzeć do linii metra nie tylko mieszkańcom Bielan, ale również wschodniej część Bemowa, Białołęki i Tarchomina. W jednym miejscu połączą się pętle wszystkich środków komunikacji miejskiej i parkingi. Warszawiacy korzystający z węzła będą mogli bezkolizyjnie przejść pomiędzy stacją metra, pętlą tramwajową, autobusową oraz parkingiem. Przejście z każdego elementu węzła do stacji metra zajmie maksymalnie 2,5 minuty. Stacja "Młociny" położona będzie wzdłuż ulicy Kasprowicza - po jej wschodniej stronie, na wysokości ulicy Nocznickiego, zaraz przed Hutą Lucchini i 764 metry za stacją Wawrzyszew. Usytuowano ją tak, aby wyjścia z niej znajdowały się po obu stronach planowanej Trasy Mostu Północnego. Stacja będzie jednokondygnacyjna i, podobnie jak na stacji metra Centrum, perony dla obu kierunków zostaną rozdzielone torami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej