Warszawa: Muzeum Ordynariatu Polowego otwarte

2010-12-09 11:28
Muzeum Ordynariatu Polowego
Autor: UM Warszawa Muzeum Ordynariatu Polowego

Na 342,42 m² podziemi Katedry Polowej Wojska Polskiego zgromadzono kolekcje złożone z ubiorów wojskowych, szat i rekwizytów liturgicznych, zbiorów medalierskich oraz pamiątek piśmienniczych.

Zadaniem muzeum ma być przedstawienie historii i roli, jaka odgrywają kapłani w dziejach oręża polskiego. Wystawa opowiada dzieje kapelanów wojskowych od początku ich działalności do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. Zwiedzający w podziemiach katedry będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, wysłuchać opowieści i wspomnień, przeczytać opisy na Ipodach. Nie zabraknie również oryginalnych eksponatów, które zostały umieszczone w specjalnych oszklonych gablotach. W zbiorach przeważają: ołtarze polowe, różańce wykonane przez żołnierzy, fotografie, odznaczenia, ornaty, mundury.

Muzeum Ordynariatu Polowego
Autor: UM Warszawa Muzeum Ordynariatu Polowego

Wystawie towarzyszy dźwięk i oświetlenie punktowe. Amfiladowo połączone ze sobą piwnice odpowiadają wymogom współczesnego muzealnictwa. Komfortowe warunki przechowywania zbiorów zapewnia instalacja systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz turystów zagranicznych.

Autorem koncepcji adaptacji podziemi katedry polowej do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej jest Wojciech Obtułowicz. Koncepcje scenariusza opracował Jacek Macoszyn. Projekt plastyczny ekspozycji wykonała forma Kaput Project.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego - 8 grudnia 2010 r. - odbyła się uroczystość otwarcia Muzeum Ordynariatu Polowego.

- Jest to pierwsze o tym profilu miejsce w Polsce, które jest instytucją miejską - powołaną uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy w październiku 2006 roku - ale znajdującą się w przestrzeni sakralnej – w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego – powiedziała Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Jestem pewna, że Muzeum Ordynariatu Polowego, działające formalnie jako filia Muzeum Historycznego Miasta st. Warszawy, stanie się ważnym miejscem wśród warszawskich placówek muzealnych.

Muzeum Ordynariatu Polowego
Autor: UM Warszawa Muzeum Ordynariatu Polowego

Inwestycję współfinansowały: m.st. Warszawa w kwocie 4,5 mln oraz Ministerstwo Kultury w kwocie 1,5 mln. Pozostałą część inwestycji 6,8 mln – została dofinansowana funduszy unijnych.
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta był inwestorem zastępczym z ramienia m. st. Warszawy nad w/w inwestycją.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej