Warbud podpisał kontrakt na realizację I etapu Opery Podlaskiej

2007-05-22 19:04
Opera Podlaska
Autor: brak danych

Firma Warbud S.A. 19 czerwca 2006 r. wygrała przetarg na budowę Opery Podlaskiej. Prestiżowy obiekt stanie w Białymstoku przy ul. Kalinowskiego. Umowa w tej sprawie została podpisana 28 czerwca br. czyli w niespełna 10 dni od ogłoszenia wyników przetargu, a wszystko dzięki pozostałym oferentom, którzy nie zgłosili swoich uwag do wyników postępowania przetargowego.

Realizacja inwestycji rozpocznie się natychmiast po zakończeniu prac archeologicznych na terenie położonym między dwoma istniejącymi niegdyś cmentarzami. Kompleks budynków stanie w szczególnym miejscu dla mieszkańców Białegostoku - na Wzgórzu Marii Magdaleny, dodatkowo jego wyjątkowe znaczenie będzie podkreślać relacja w stosunku do kościoła Św. Rocha.

Prace przygotowawcze i roboty ziemne rozpoczną się prawdopodobnie na początku lipca 2006. Cały kontrakt na I etap budowy Opery Podlaskiej Warbud ma zakończyć w listopadzie 2007 r. Wartość robót zapisanych w kontrakcie firma wyceniła na 33 mln zł.
Urząd Marszałkowski liczy, że budowa Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki Opera Podlaska może kosztować od 70 do 100 mln zł. Po zakończeniu prac przez firmę Warbud S.A. zostanie rozpisany kolejny przetarg na roboty wykończeniowe. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na wrzesień 2009 roku.
Konkurs na projekt opery rozstrzygnięto  29 kwietnia 2006 r. Wybrano projekt profesora Politechniki Warszawskiej Marka Budzyńskiego, który pokonał w konkursie 48 zespołów z całego świata od Stanów Zjednoczonych po Francję i Niemcy. Projekt to w ocenie jury propozycja wyjątkowo ciekawa, bowiem jest pewnym zespoleniem przyrody z kulturą, oryginalnym  połączeniem niepowtarzalnego krajobrazu Wzgórza Marii Magdaleny, Teatru Lalek i Amfiteatru z rosnącą zielenią, które pozostają ze sobą we wzajemnej symbiozie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej