W Rybniku za ponad 4,5 mld zł powstanie największy w Polsce blok gazowo-parowy

2023-01-15 14:52
W Rybniku za ponad 4,5 mld zł powstanie największy w Polsce blok gazowo-parowy
Autor: PGE mat. pras.

PGE wybrała ofertę konsorcjum Polimex Mostostal i Siemensa dla gazowego bloku energetycznego o mocy 882 MW w Rybniku. Oferta kosztuje 4,62 mld zł brutto. Obiekt ma zostać uruchomiony pod koniec 2026 r.

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że w lutym 2023 r. podpisana zostanie umowa z konsorcjum na budowę bloku za około 3 mld zł netto. Dodatkowo podpisana zostanie wieloletnia umowa serwisowa o wartości ponad 0,76 mld zł netto. Spółka przypomniała, że inwestycja zostanie częściowo sfinansowana ze środków pozyskanych z nowej emisji akcji z 2022 r. Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2026 r.

Nowe miejsca pracy w największym bloku gazowo-parowym

Jak podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, inwestycja w Rybniku będzie największym i najsprawniejszym blokiem gazowo-parowym w Polsce, a zarazem jednym z największych w Europie.

Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim - zaznaczył Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Inwestycja ma także przyczynić się do rozwoju regionu dając od 1,5 tys. do 2 tys. miejsc pracy.

Realizacja projektu da również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy. W szczytowym momencie budowy przewidujemy, że będzie to od 1,5 tys. do 2 tys. pracowników – dodał Dąbrowski.

Według PGE nowa jednostka gazowa zastąpi cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe. Wskaźnik emisyjności nowego bloku ma być na poziomie 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, czyli trzykrotnie mniejszym w porównaniu do bloków węglowych klasy 200 MW.

W grudniu 2022 r. blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r

Źródło: W Rybniku za ponad 4,5 mld zł powstanie największy w Polsce blok gazowo-parowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej