W Rybniku za ponad 4,5 mld zł powstanie największy w Polsce blok gazowo-parowy

2023-01-15 14:52
W Rybniku za ponad 4,5 mld zł powstanie największy w Polsce blok gazowo-parowy
Autor: PGE mat. pras.

PGE wybrała ofertę konsorcjum Polimex Mostostal i Siemensa dla gazowego bloku energetycznego o mocy 882 MW w Rybniku. Oferta kosztuje 4,62 mld zł brutto. Obiekt ma zostać uruchomiony pod koniec 2026 r.

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że w lutym 2023 r. podpisana zostanie umowa z konsorcjum na budowę bloku za około 3 mld zł netto. Dodatkowo podpisana zostanie wieloletnia umowa serwisowa o wartości ponad 0,76 mld zł netto. Spółka przypomniała, że inwestycja zostanie częściowo sfinansowana ze środków pozyskanych z nowej emisji akcji z 2022 r. Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2026 r.

Nowe miejsca pracy w największym bloku gazowo-parowym

Jak podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, inwestycja w Rybniku będzie największym i najsprawniejszym blokiem gazowo-parowym w Polsce, a zarazem jednym z największych w Europie.

Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim - zaznaczył Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Inwestycja ma także przyczynić się do rozwoju regionu dając od 1,5 tys. do 2 tys. miejsc pracy.

Realizacja projektu da również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy. W szczytowym momencie budowy przewidujemy, że będzie to od 1,5 tys. do 2 tys. pracowników – dodał Dąbrowski.

Według PGE nowa jednostka gazowa zastąpi cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe. Wskaźnik emisyjności nowego bloku ma być na poziomie 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, czyli trzykrotnie mniejszym w porównaniu do bloków węglowych klasy 200 MW.

W grudniu 2022 r. blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r

Źródło: W Rybniku za ponad 4,5 mld zł powstanie największy w Polsce blok gazowo-parowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej