W Bytomiu stanie budynek odporny na... wstrząsy górnicze

2023-01-12 16:46
W Bytomiu stanie budynek odporny na... wstrząsy górnicze
Autor: UM Bytom/archiwum

W bytomskiej dzielnicy Miechowice w niedalekiej przyszłości ma stanąć budynek odporny na szkody górnicze. Radni zgodzili się wydzierżawić teren krakowskiej firmie, która będzie odpowiadała za ten eksperyment naukowo–badawczy.

Eksperyment w Bytomiu. W mieście powstanie budynek odporny na szkody górnicze

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej bytomscy radni zgodzili się, aby wydzierżawić krakowskiej firmie Modular Wood w trybie bezprzetargowym działkę o powierzchni 2000 metrów kwadratowych znajdującą się przy ul. Elektrownia w dzielnicy Miechowice. 

W tym miejscu ma powstać wyjątkowa nieruchomość – chodzi bowiem o budynek odporny na szkody górnicze

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały rady miasta będzie to budynek wielomieszkaniowy "o konstrukcji szkieletowej drewnianej, z zastosowaniem rozwiązań konstrukcyjnych zapewniających stabilność i wytrzymałość na naprężenia wywołane przez wstrząsy sejsmiczne". 

- Miasto bardzo pozytywnie odniosło się do tego projektu. Firma z Krakowa poszukiwała lokalizacji na terenie Polski, a nasze miasto zaproponowało teren na obszarze aktywnym górniczo. Umowa dzierżawy zostanie prawdopodobnie zawarta w drugim kwartale 2023 roku 

- informuje Tomasz Sanecki z biura prasowego UM w Bytomiu. 

Umowa dzierżawy zostanie zawarta na okres 15 lat. Warto także nadmienić, że jeśli budynek w Bytomiu wytrzyma tzw. tąpnięcia, to krakowska spółka wprowadzi tego typu rozwiązanie w Islandii, czyli kraju, który jest regularnie nękany przez trzęsienia ziemi. 

Źródło: W Bytomiu stanie budynek odporny na... wstrząsy górnicze
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej