Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach - nowe inwestycje

2010-04-20 13:15
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach - nowe inwestycje
Autor: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach powiększy się o Centrum Języków Obcych i Bibliotekę Główną wraz z Uniwersyteckim Centrum Danych. Kontrakt, którego wartość wynosi 44 mln zł realizować będzie firma Skanska. Prace potrwają do sierpnia 2012 roku.

W Kielcach, przy ulicy Świętokrzyskiej powstanie kompleks uniwersytecki, w skład którego wejdzie Centrum Języków Obcych oraz Biblioteka Główna wraz z Uniwersyteckim Centrum Danych.

Budynek Biblioteki Głównej o powierzchni 7380 m kw. będzie miał kształt zdeformowanego kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem. Każda z 4 kondygnacji będzie pełnić inną funkcję. Parter zajmą: hol, szatnie, wypożyczalnia, sale konferencyjne, toalety, pomieszczenia techniczne i instalacyjne oraz magazyny. Na I i II piętrze zlokalizowane będą: otwarty księgozbiór główny, zamknięty księgozbiór specjalny, czytelnie oraz pomieszczenia administracyjne i pracownie specjalistyczne. III piętro zostanie przeznaczone na bibliotekę z ograniczonym dostępem, serwerownię i magazyn. Na ostatniej kondygnacji znajdzie się Uniwersyteckie Centrum Danych - teleinformatyczne centrum uczelni z serwerami (ok. 450 m kw.), obejmujące bazy danych, sprzęt i rozwiązania programowe zapewniające sprawne gromadzenie, przetwarzanie, zabezpieczanie i udostępnianie strategicznych zasobów informacyjnych uczelni. W części podziemnej znajdzie się parking.

Biblioteka Główna będzie całkowicie skomputeryzowana, a jej rozwój zostanie ukierunkowany na powstanie biblioteki cyfrowej. Zapewni studentom i naukowcom dostęp do ogólnoświatowych baz danych. Funkcja biblioteki ma być wzbogacona o pomieszczenia usługowe (kioski ze sprzedażą książek), społeczne i kulturalne (organizacja wystaw, spotkań z naukowcami, pisarzami) - zgrupowane wokół otwartego forum.

Centrum Języków Obcych, o powierzchni 5323 m kw., będzie liczyło trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. W jego skład wejdą dwa, połączone ze sobą łącznikiem segmenty, tworzące układ w kształcie litery L. W obiekcie znajdą się: sale wykładowe i ćwiczeniowe, sale do multimedialnej nauki języków obcych, pokoje kadry naukowej. Pomieszczenia dydaktyczne wyposażone będą w nowoczesny, interakcyjny sprzęt: tablice elektroniczne, stanowiska do samokształcenia językowego i tłumaczeń symultanicznych. Z tych udogodnień korzystać będą studenci filologii angielskiej, germańskiej i rosyjskiej. Centrum pełniłć będzie także funkcję studium języków obcych dla studentów wszystkich wydziałów uczelni, a także dla jej pracowników, którzy będą tu podnosili swoje kwalifikacje językowe.

W zakresie zagospodarowania i uzbrojenia terenu Skanska zrealizuje sieci zewnętrzne, pełną infrastrukturę techniczną, drogę oraz parking. Termin rozpoczęcia budowy zaplanowany jest na maj 2010. Natomiast na jesień 2012 roku planowane jest oddanie budynków do użytku.

Realizowana przez Skanska inwestycja to 30% wielkiego projektu rozbudowy kampusu uczelni. Dofinansowanie udzielone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, wyniesie 159,5 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej