Tychy: park wodny, jakiego w Polsce jeszcze nie było

2012-09-19 17:05
Tychy: park wodny jakiego w Polsce jeszcze nie było
Autor: Urząd Miasta Tychy Tychy mają szansę na jednen z najbardziej rozpoznawalnych parków wodnych w Polsce

Trwają prace nad wykonaniem projektu do zwycięskiej koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej parku wodnego w Tychach. Rozpoczęcie budowy planowane jest w połowie 2014 roku. Będzie to inwestycja szczególna ze względu na oryginalną architekturę, a także mnogość oferowanych atrakcji. Na uwagę zasługują również innowacyjne rozwiązania, niespotykane do tej pory w tego typu obiektach w Polsce.

Tychy: park wodny, jakiego do tej pory nie było 

Podpisano umowę na wykonanie projektu parku wodnego w Tychach. Projekt aquaparku przygotuje biuro Helmut Schick Schick&Partner Polska, które wygrało konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej. Głównym założeniem przy projektowaniu aquaparku będzie idea jednodniowych wakacji.

Według zapowiedzi będzie to miejsce, w którym każdy, bez względu na wiek znajdzie atrakcje dla siebie, atrakcje jakich do tej pory w Tychach nie było. Dla projektantów istotne jest właściwe rozplanowanie wnętrza, tak aby było ono przede wszystkim funkcjonalne, a przy tym zachowało swój wyjątkowy klimat. Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie miejsc relaksu oraz rekreacji i rozrywki, tak aby każdy znalazł to, co go interesuje.

Tychy mogą mieć jeden z najbardziej rozpoznawalnych parków wodnych w Polsce. Obiekt wyróżniać będzie przede wszystkim oryginalna architektura - bryła budynku o płynnych kształtach, a także odważna kolorystyka. Na uwagę zasługuje również mnogość atrakcji i oferowanych usług.

Wśród atrakcji wymienić należy zespół zjeżdżalni, strefę basenów ze sztucznymi falami, skały, wodospady, gejzery, wysepki, leżanki wodno-powietrzne. W obiekcie dostępny będzie także zewnętrzny basen rekreacyjny oraz strefa saun. W parku znajdzie się centrum SPA oraz fitness.

Innowacyjne rozwiazania niespotykane w tego typu obiektach w Polsce

Basen w Tychach to inwestycja szczególna. W obiekcie zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania, do tej pory niespotykane w inwestycjach tego typu. Park wodny będzie zasilany w energię elektryczną i cieplną powstałą z biogazu, produkowanego w tyskiej oczyszczalni. Nowatorskie ogrzewanie pozwoli zminimalizować koszty utrzymania obiektu.

– Jedyną oczyszczalnią wystarczalną energetycznie w Polsce jest tyska oczyszczalnia. Chcemy to wykorzystać. Użyjemy biogaz produkowany w oczyszczalni do wytworzenia ciepła i prądu. Energia będzie za darmo, co uczyni całą inwestycją tańszą w utrzymaniu i bardziej efektywną – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach.

W chwili obecnej trwają prace nad wykonaniem projektu do zwycięskiej koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej. Rozpoczęcie budowy planowane jest w połowie 2014 roku. Za realizację inwestycji w Tychach odpowiedzialne będzie Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej. Przewidywana wartość inwestycji wyniesie ok. 75 mln zł.

Planowany termin zakończenia prac budowlanych i oddania do użytku aquaparku to początek 2016 roku.

Tychy. Park wodny jakiego w Polsce jeszcze nie było
Autor: Urząd Miasta Tychy Aquapark w Tychach to miejsce, w którym każdy, bez względu na wiek, znajdzie atrakcje dla siebie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej