Tunel pod centrum Katowic otwarty

2007-05-21 16:48
Tunel pod centrum Katowic
Autor: brak danych

Otwarto tunel pod centrum Katowic. Jest to finał budowy katowickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Trwała ona sześć lat i kosztowała ponad 800 mln zł. Dzięki tej inwestycji przejazd przez śródmieście zajmie parę minut.

Tunel o długości 650 metrów naszpikowany jest najnowocześniejszym sprzętem. W tunelu zainstalowano kamery, które są tak zaprogramowane, że jeżeli jakiś samochód zatrzyma się na dłużej niż dziesięć minut w kopule na rondzie Centrum Zarządzania Tunelem od razu uruchomi się alarm. Zamontowano również wentylatory automatycznie włączające się pod wpływem zbyt dużej ilości spalin. Oświetlać tunel będzie system 510 lamp zdalnie sterowany przez komputer. Natężenie światła zależeć będzie pory dnia na zewnątrz tunelu. Światło pod ziemią ma być podobne do tego na zewnątrz.

Oprócz tego nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będą dyżurujący całą dobę pracownicy. Gdy w tunelu coś się wydarzy, będą o tym informować nie tylko przez megafony. Alarmowe komunikaty Centrum Zarządzania Tunel nadawane będą również w stacjach radiowych.

Dzięki tej inwestycji odcinek od skrzyżowania ul. Markiefki aż do estakady nad ul. Bracką będzie można pokonać w trzy, cztery minuty. Dawniej kierowcom przejazd zajmował nawet pół godziny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej