Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu zostanie przebudowany - umowa podpisana

2010-04-30 12:57
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu
Autor: KKM Kozień Architekci

Teatr Muzyczny Capitol, jedna z najlepszych scen muzycznych w Polsce, już wkrótce zmieni swój wygląd. W tym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa teatru, realizowana dzięki funduszom unijnym.

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu
Autor: KKM Kozień Architekci Po przebudowie scena Capitolu powiększona zostanie o istniejący za nią dziedziniec, będzie głębsza i wyższa, a możliwości techniczne teatru pozwolą na duży rozmach inscenizacyjny

26 kwietnia 2010 r. podpisano umowę o przekazaniu środków unijnych na rozbudowę i modernizację Teatru. Dokument podpisali minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Budynek Teatru Muzycznego wzniesiono ponad 80 lat temu, w 1929 r. Przed wojną był to efektowny sześciopiętrowy gmach, od strony dzisiejszej ulicy Piłsudskiego wyłożony podświetlaną mozaiką. Z pożogi wojennej ostał się tylko łącznik, w którym mieści się dziś hol kasowy oraz widownia i scena. Przedwojenny Capitol był kinoteatrem - a to oznacza między innymi, że scena, jaką teatr dziś dysponuje, jest za mała i za płytka. Nie mieści się na niej większość spektakli, które nowoczesny teatr muzyczny mógłby wystawiać. Zaplecze techniczne i kulisy nie pozwalają na realizację dużych, efektownych musicali.

Po przebudowie scena Capitolu powiększona zostanie o istniejący za nią dziedziniec, będzie głębsza i wyższa, a możliwości techniczne teatru pozwolą na duży rozmach inscenizacyjny, użycie nowoczesnych efektów kaskaderskich i zmiany dekoracji w trakcie spektakli. Na poziomie -1 powstanie też scena kameralna na 200 miejsc ze studiem nagrań. Do tego sale prób, garderoby, magazyny i hotel dla goszczących we Wrocławiu artystów. Nowy Capitol będzie miał 16 846 m2 powierzchni użytkowej, kubatura obiektu wyniesie 95 680 m3

ZOBACZ KONIECZNIE: Teatr Warlikowskiego czyli NOWY Teatr - projekt również autorstwa KKM Kozień Architekci.

Podpisanie umowy o przekazaniu środków unijnych na rozbudowę i modernizację Teatru Capitol
Autor: UM Wrocław minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Zmieni się też wygląd teatru od strony ul. Piłsudskiego. Obecny budynek zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstanie pięciokondygnacyjny gmach z przeszkleniem w elewacji frontowej, nawiązującym do wyglądu dawnego kinoteatru. Będzie nowoczesny, obszerniejszy i bardziej funkcjonalny.

Nowy budynek teatru zaprojektowała krakowska pracownia KKM Kozień Architekci - ich projekt wygrał konkurs w 2005 r.
Przebudowa i rozbudowa Capitolu to wydatek ponad 145 milionów zł. Unijne dofinansowanie to 80 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do inwestycji 65 mln zł dokłada Miasto.

- Rozbudowa Capitolu to jeden z największych projektów kulturalnych realizowanych ze środków unijnych - mówił minister Zdrojewski.
- Jest dobra trupa teatralna, teraz będzie grała w świetnych, odrestaurowanych wnętrzach - dodaje prezydent Dutkiewicz.

Prace przy remoncie i rozbudowie Capitolu mają rozpocząć w tym roku i potrwają do końca 2012 r. W tym czasie początkowo przedstawienia będą grane w Imparcie przy ul. Mazowieckiej, wiosną 2011 r. na scenie tymczasowej. Ogrzewana i klimatyzowana scena-namiot stanie przy ul. Komandorskiej, w okolicach hali targowej Arena. Ostatni spektakl przed remontem budynku Capitol planuje na 29 października 2010 r.

ZOBACZ TAKŻE: Gdański Teatr Szekspirowski oraz WIĘCEJ Inwestycji publiczynych w Polsce

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu
Autor: KKM Kozień Architekci Przebudowa i rozbudowa Capitolu będzie kosztować ponad 145 milionów zł. Obiekt zostanie oddany być może pod koniec 2012 r.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej