Tak będzie wyglądało nowe „Muzeum Kolejnictwa”

2016-07-13 12:13
Stacja Muzeum
Autor: Forum Architekci

Stacja Muzeum – pod taką nazwą instytucja funkcjonuje od kilku miesięcy. Dawne Muzeum Kolejnictwa z siedzibą przy ul. Towarowej 3 w Warszawie zostało zamknięte w marcu 2016. Jednocześnie ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną nowej siedziby, który właśnie został rozstrzygnięty.

Pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Stacji Muzeum zdobyła firma Forum Architekci. Będzie ona podstawą do stworzenia projektu dla Stacji Muzeum. Siedziba nowej instytucji kultury ma powstać na warszawskich Odolanach przy ul. Potrzebnej. Projekt realizowany jest przez PKP S.A. we współpracy z władzami samorządowymi.

Projekt zakłada udostępnienie zamkniętych do tej pory terenów kolejowych na Odolanach mieszkańcom Warszawy oraz turystom. W kompleksie powstanie budynek główny muzeum, w którym eksponowane będą wystawy stałe i czasowe, sale edukacyjne i szkoleniowe, a także kino. Będzie to miejsce, w którym dzieci i młodzież przez zabawę będą uczyć się o historii i rozwoju technologicznym polskiej kolei. W otoczeniu nowego obiektu zostały zaprojektowane tereny zielone z przestrzenią rekreacyjną.

Nie wiadomo jeszcze kiedy zbiory Muzeum Kolejnictwa zostaną przeniesione do nowej siedziby. Wiadomo natomiast, że Stacja Muzeum ma w przyszłości być miejscem edukujacym w zakresie historii kolejnictwa, w otoczeniu którego będzie można aktywnie spędzać czas.

Stacja Muzeum
Autor: Forum Architekci Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Stacji Muzeum wygrała firma Forum Architekci

Nazwa inwestycji: Stacja Muzeum
Lokalizacja: ul. Potrzebna, Warszawa
Funkcja: muzeum
Inwestor: PKP S.A.
Projektant: Forum Architekci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej