Sztuczna wyspa - pierwsza taka w Polsce - powstaje na Zalewie Wiślanym

2021-06-21 16:39 opracowanie Marta Balcerowska
sztuczna wyspa
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Sztuczna wyspa powstaje przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej

Sztuczna wyspa budowana jest 4,5 km od przekopu Mierzei Wiślanej. To pierwsza tego typu inwestycja w Polce. Wyspa Estyjska - bo taka nazwa wygrała dla sztucznej wyspy w plebiscycie internetowym - ma być gotowa w czerwcu 2022, ale jej usypywanie potrwa jeszcze 10 lat.

Spis treści

  1. Sztuczna wyspa o powierzchni 181 ha
  2. Przebieg prac na sztucznej wyspie
  3. Jaką funkcję będzie pełnić sztuczna wyspa?
  4. Dlaczego wyspa Estyjska?

Sztuczna wyspa o powierzchni 181 ha

Wyspa powstaje przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej, na wysokości Przebrna – 4,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Wypełni ją urobek z pogłębianych torów wodnych na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Za inwestycję odpowiada, podobnie jak za I etap przekopu Mierzei Wiślanej, konsorcjum sopockiej spółki NDI i belgijskiej Besix.

Przebieg prac na sztucznej wyspie

Wyspa jest podzielona na dwie kwatery. Pierwsza, o objętości ok. 5,9 mln m³ jest zapełniana w fazie budowy toru wodnego. Druga, o objętości ok. 3,3 mln m³, będzie stanowiła rezerwę dla urobku pochodzącego z przyszłych robót podczyszczeniowych, koniecznych do utrzymania zakładanych głębokości toru wodnego do portu w Elblągu.

Podczas realizacji inwestycji zostanie wbudowane 442 000 m³ gruntu do zasypu sztucznej wyspy, co daje objętość 118 basenów olimpijskich.

Po przeprofilowaniu i wykonaniu geotuby całość jest okładana kamieniem hydrotecznicznym, który przy użyciu barek samobieżnych przypływa z portu w Elblągu. Z kolei do portu transportowany jest drogą kolejową z południa Polski.

Drobniejsza frakcja kamienia jest wykładana na koronę grodzy, która ma pełnić funkcję drogi technologicznej. Grubsza frakcja kamienia trafia na skarpę, co będzie stanowiło zabezpieczenie przed falami i oblodzeniem.

budowa sztucznej wyspy
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Budowa sztucznej wyspy. Trwa zasyp piaszczysty ringu wyspy

Jaką funkcję będzie pełnić sztuczna wyspa?

Sztuczna wyspa nie będzie wyspą turystyczną. Mało tego, zostanie wprowadzony zakaz cumowania jednostek pływających oraz przebywania na niej. Wyspa Etyjska ma być docelowo siedliskiem ptaków. Po wybudowaniu sztucznej wyspy i porośnięciu brzegów powstaną warunki do zakładania gniazd. Może ona też pełnić funkcję miejsca odpoczynku i żerowania dla ptaków wodno-błotnych w okresie migracji, takich gatunków jak np. krakwa, płaskonos, świstun, krzyżówka, rożeniec, cyranka, cyraneczka, ale też gęsi. Być może odpowiednio zagospodarowana sztuczna wyspa wpłynie na powiększenie populacji gatunków lęgowych.

sztuczna wyspa w budowie
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Sztuczna wyspa nie dla turystów, a dla ptaków

Dlaczego wyspa Estyjska?

We wrześniu 2020 roku zlikwidowane już Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozstrzygnęło internetowy plebiscyt na nazwę dla planowanej sztucznej wyspy. Zwyciężyła "Estyjska", której nazwa pochodzi od dawnej, średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego. Choć to nie jest jeszcze nazwa oficjalna sztucznej wyspy, już się przyjęła.

sztuczna wyspa Estyjska
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Prace przy sztucznej wyspie
wyspa sztuszna budowa
Autor: Konsorcjum NDI/Besix Sztuczna wyspa ma być siedliskiem ptaków
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej