Nowy szpital w Żywcu otwarty! Szpital Żywiec wybudowano w formule PPP

2020-09-22 11:44
szpital Żywiec
Autor: materiały prasowe Szpital w Żywcu oddany dla pacjentów

Nowy szpital w Żywcu gotowy. To pierwszy od lat szpital powiatowy wybudowany w Polsce. Mieści dziewięć oddziałów, poradnie specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne wyposażone w nowoczesny sprzęt. Budowa i wyposażenie szpitala w Żywcu pochłonęły około 220 mln zł.

Szpital w Żywcu w formule PPP

Stary budynek szpitala, który wybudowany został jeszcze przez księcia Habsburga niszczał i był niefunkcjonalny, a koszty ewentualnego remontu przewyższyłyby budowę nowego obiektu. Dlatego władze Żywca zdecydowały o realizacji przedsięwzięcia w formule PPP. Prywatny inwestor to kanadyjski InterHealt Canada, który wybudował szpital w Żywcu i do 2042 roku będzie zarządzał placówką. Udział w realizacji ma także Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który udzielił finansowania w kwocie 140 mln zł, co stanowiło 60% kosztów całej inwestycji. Dzięki umowie kredytowej zawartej między BGK i inwestorem budowa szpitala w Żywcu nabrała tempa, bo historia tej inwestycji sięga prawie dekady.

Szpital w Żywcu

Nowy budynek szpitala wybudowano na Szporyszu na działce o powierzchni 45,713 m2. Koncepcję architektoniczną szpitala opracowała warszawska pracownia autorstwa N+parametric design. Oddziały 4-kondygnacyjnej placówki mają modularna konstrukcję, co w przyszłości umożliwi zmianę ich funkcji. Zwiększyć się będzie mogła również liczba sal operacyjnych (z czterech do siedmiu).

Cztery kondygnacje, 18 tys. m² powierzchni, 340 łóżek szpitalnych i 40 łóżek opieki długoterminowej, dziesięć oddziałów (w tym dwa planowane) , 4 sale operacyjne – to tylko niektóre liczby opisujące nowy szpital w Żywcu.

Pokoje chorych dzięki większej kubaturze, wraz z rozwojem placówki swobodnie zmienią się z jedno- na dwuosobowe, dzięki czemu szpital będzie w stanie przyjmować więcej pacjentów. Nowy szpital w Żywcu został tak zaprojektowany, by zapewnić szybki dostęp do części ambulatoryjnej, centrum diagnostycznego i rehabilitacji. Osobne wejścia do Izby Przyjęć i SOR pozwolą na bezpieczny przepływ pacjentów a jednocześnie izolację aktywności SOR-u, ambulansów i transportu z helikoptera.Nowością jest rozszerzenie systemów informatycznych oraz wprowadzenie takich usprawnień, jak wysokiej klasy system przywoławczy dla personelu pielęgniarskiego oraz lekarskiego.

Szpital będzie oferował w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie usługi, które są obecnie dostępne w szpitalu powiatowym i stopniowo będzie rozszerzał ich zakres.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej