Szansa na lotnisko w Sochaczewie

2006-12-07 14:31
lotnisko_sochaczew
Autor: brak danych

Jest szansa na stworzenie drugiego na Mazowszu lotniska dla tanich linii lotniczych. Miałoby się mieścić w oddalonym od Warszawy o 40 km Sochaczewie. Władze miasta twierdzą, że port lotniczy może zacząć działać już w 2009 roku.

Sochaczew położony jest w centrum kraju, na obrzeżach aglomeracji warszawskiej i łódzkiej, na skrzyżowaniu najważniejszych krajowych i międzynarodowych szlaków drogowych i kolejowych. Plan przekształcenia istniejącego wojskowego obiektu lotniskowego w port lotniczy dla tanich linii lotniczych zaczął być coraz bardziej realny. W mieście działa już spółka Mazowiecki Port Lotniczy Sochaczew, która na początku grudnia 2006 roku ogłosiła, że ma już wstępne studium wykonalności inwestycji. Opracowanie przygotowane przez konsorcjum firm PriceWaterhouseCoopers i York Aviation zakłada, że port w Sochaczewie może stać się drugim lotniskiem dla Warszawy. Początkowo mogłoby obsługiwać głównie pasażerów tanich linii lotniczych, a potem stopniowo przejmować ruch z Okęcia.
Na początek na zaadaptowanie wojskowego lotniska do potrzeb ruchu pasażerskiego potrzeba ok. 200 mln zł. Na razie Sochaczew może liczyć na zastrzyk pieniędzy od władz Mazowsza, które w przyszłym roku chcą przeznaczyć na ten cel 15 mln zł. Obiecały też fundusze unijne.
Nie podpisano jeszcze porozumienia z Ministerstwem Transportu i z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie przekształcenia lotniska w port cywilny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej