Świętokrzyska się zazieleni

2016-10-10 16:03
Zieleń na ulicy Świętokrzyskiej
Autor: materiał prasowy Ulica Świętokrzyska z nowymi drzewami – wizualizacja

W najbliższych miesiącach na ul. Świętokrzyskiej i placu Powstańców Warszawy posadzonych zostanie ponad 200 drzew i kilkadziesiąt tysięcy krzewów. Zdecydowali o tym mieszkańcy, głosując w ramach budżetu partycypacyjnego.


Odcinek ulicy Świętokrzyskiej od ul. Mikołaja Kopernika do ronda ONZ po budowie centralnego odcinka II linii metra został gruntownie wyremontowany. Poszerzono chodniki, ułożono nowe kamienne płyty, wytyczono miejsca parkingowe, pasy dla rowerzystów oraz przejścia dla pieszych. Teraz przyszedł czas na zieleń. Kolorowe donice z roślinami, które pojawiły się po liftingu ulicy nie podobały się mieszkańcom. W efekcie latem 2016 powstał nowy projekt na zieleń w tym miejscu. Dziś na jego podstawie Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie prac.

Już wiosną 2017 na ulicy Świetokrzyskiej zazielenią się nowe drzewa i krzewy. Jesienią tego roku wzdłuż alterii posadzone zostaną 4 graby i 190 platanów. Drzewa będą miały wysokość około 9 m. Oprócz nich w szpalerach pojawią się też krzewy – 18 rozłożystych wiśni różowych wys. 2,5-3 m. Wzdłuż całej ulicy posadzone zostaną żywopłoty z irgi (40 tys. sadzonek) oraz kilkanaście tysięcy bylin i kwiatów. W wyznaczonych punktach powstaną miejsca odpoczynku. Przybędzie kilkadziesiąt ławek, będzie więcej koszy na śmieci i stojaków dla rowerów. Instalacje podziemne będą chronione przed korzeniami drzew specjalnymi ekranami przeciwkorzennymi i rurami osłonowymi.

Również plac Powstańców Warszawy, który liczy ponad 1000 m², wiosną zamieni się w zieloną łąkę z tysiącami bylin i kwiatów. Pojawi się tu też ponad tysiąc krzewów wierzb i 25 lip srebrzystych. Będą one posadzone w stalowych misach, dzięki czemu będzie można je przesadzić podczas planowanej w kolejnych latach budowy garażu podziemnego pod placem. Na placu staną uliczne instrumenty muzyczne (bębny, dzwony, piszczałki) i dwie trampoliny. Zamontowany zostanie też system zraszaczy, rozpylających wodną mgiełkę podczas upałów.

Zieleń na ulicy Świętokrzyskiej
Autor: materiał prasowy Zieleń na placu Powstańców Warszawy – wizualizacja
Zieleń na ulicy Świętokrzyskiej
Autor: materiał prasowy Zieleń na placu Powstańców Warszawy – wizualizacja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej