Strabag zrealizuje I etap obwodnicy Kartuz

2015-12-02 13:44
Obwodnica Kartuz
Autor: STRABAG Obwodnica Kartuz

Spółka Strabag zawarła umowę z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Gdańsku na realizację I etapu obwodnicy Kartuz. W ramach kontraktu firma wybuduje 2-kilometrowy odcinek. Inwestycja realizowana będzie w oparciu o unijny Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Obwodnica Kartuz docelowo będzie miała 9 kilometrów, a jej budowa przebiegnie w kilku etapach. Spółka Strabag zrealizuje etap I, na odcinku długości 2,1 km. W ramach kontraktu przebuduje drogę wojewódzką 224 długości 0,882 km. Prace będą przebiegały wzdłuż ul. Węglowej do skrzyżowania z ul. 3-go Maja w Grzybnie. Kolejnym krokiem będzie wybudowanie nowego odcinka jezdni długości 1,1 km, aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 211, w kierunku Żukowa (ul. Gdańska). Przebudowany zostanie również odcinek drogi wojewódzkiej 224, długości 0,682 km, która ostatecznie będzie drogą lokalną. Zaprojektowano także dwa ronda: jedno przy ulicy Gdańskiej (DW 211), z trzema zjazdami i drugie przy ulicy 3 Maja, z czterema. Pomiędzy nimi powstanie nowy fragment drogi długości 0,6 km i szerokości 8 m, która przebiegać będzie równolegle do ulicy Węglowej. Powstaną również wyspy rozdzielające, azyle dla pieszych, chodniki, ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe oraz trzy przepusty pod jezdnią, w których będą przejścia dla małych zwierząt. Prace budowlane obejmą wymianę gruntów, wzmocnienie podłoża, wykonanie szczelnego systemu odprowadzenia wód opadowych, zespołów podczyszczających wody opadowe z jezdni, zbiorników retencyjnych i infiltracyjnych.

- Oprócz odciążenia miasta i wyprowadzenia z niego ruchu pojazdów ciężarowych, obwodnica Kartuz ma udrożnić szlak komunikacyjny przez teren Kaszub i uczynić jej okolice atrakcyjnymi dla potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców. To kolejna po obwodnicy Kościerzyny ważna pod tym względem inwestycja drogowa budowana na Kaszubach przez Strabag. Prace na obu budowach będą prowadzone jednocześnie. Angażujemy do ich najlepszych specjalistów, którzy poza duży doświadczeniem w realizacji tego rodzaju znaczących inwestycji, związani są z Pomorzem od wielu lat, znają lokalne potrzeby i współpracują z najlepszymi podwykonawcami obecnymi w regionie - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Sp. z o. o.

Drugi etap inwestycji obejmie realizację fragmentu drogi długości 2,6 km, od skrzyżowania z DW 211 w kierunku Żukowa, do skrzyżowania z DW 228 w kierunku Bytowa. Ostatni, III etap, to odcinek długości 4,2 km, od skrzyżowania z obecną DW 211, na zachód od granic miasta Kartuzy. Realizacja I etapu inwestycji kosztować będzie 14,6 mln zł netto. Przewidywany termin jego zakończenia to luty 2017, natomiast cała, 9-kilometrowa obwodnica ma powstać w 2020.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej