Strabag buduje tunel w warszawskim Wawrze

2015-02-26 12:08
ulica zwolenska wawer
Autor: Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych (ZMID)

27 lutego 2015 roku zostaną wprowadzone ograniczenia w ruchu związane z przebudową ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej oraz budową tunelu pod torami kolejowymi. Prace budowlane prowadzi Strabag.

Umowa z generalnym wykonawcą inwestycji, firmą Strabag, została podpisana w listopadzie 2014 roku. Inwestycja Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych obejmuje ul. Zwoleńską i Żegańską na odcinku od ul. Pożaryskiego do ul. Mrówczej. Strabag ma wykonać także niezbędną przebudowę odcinków ulic: Patriotów, Szpotańskiego, Dworcowej i Mrówczej.

Długość rozbudowywanego odcinka wynosi 827 m, z czego 560 m to droga, która przebiegnie po nowym śladzie. W ramach nowej inwestycji powstanie 80-metrowy tunel pod torami linii kolejowej Warszawa-Lublin, zastępujący istniejący przejazd w poziomie torów kolejowych. Po zakończeniu budowy tunelu przejazd naziemny zostanie zamknięty.

W ramach inwestycji Strabag wybuduje także dwa podziemne przejścia dla pieszych - pod torami kolejowymi i jezdniami Patriotów i Szpotańskiego, oraz w rejonie Urzędu Dzielnicy Wawer. Skrzyżowania ulic - Zwoleńskiej i Mrówczej, Zwoleńskiej i Patriotów, Patriotów, Szpotańskiego i Żegańskiej, Żegańskiej i Dworcowej, Pożaryskiego i Żegańskiej - wybudowane zostaną jako ronda.  Ponadto wybudowane zostaną ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, oświetlenie uliczne, kolektor MPWiK. Do prac drogowych zostaną zastosowane tzw. ciche nawierzchnie z dodatkiem miału gumowego.

W pierwszym etapie, który potrwa do końca roku 2015, zamknięte dla ruchu samochodowego zostaną: ul. Zwoleńska od ul. Rogatkowej do ul. Patriotów, oraz ul. Mrówcza na odcinkach o długości ok. 150 m po obydwu stronach skrzyżowania z ul. Zwoleńską. W tym okresie budowana będzie m.in. kanalizacja, wodociąg, sieć gazowa i teletechniczna, docelowy układ drogowy.

Rozpoczęcie drugiego etapu, który obejmie ul. Żegańską od ul. Patriotów do ul. Pożaryskiego, zaplanowane jest na kwiecień 2015 roku. Prace na tym odcinku potrwają około 18 miesięcy.

Oddanie do użytku calości zaplanowane jest na listopad 2016 roku.

Wartość kontraktu Strabaga to 87 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej