Starówka jak nowa

2009-12-15 16:18
Stare Miasto w Stargardzie Szczecińskim
Autor: Modehpolmo Stare Miasto w Stargardzie Szczecińskim

Do końca roku 2011 Stare Miasto w Stargardzie Szczecińskim odzyska dawną świetność. Nowa inwestycja ma wiernie odtworzyć charakter dawnej zabudowy.

Teren inwestycji położony jest w centralnej części Starego Miasta ograniczony ulicami: Grodzką, Bolesława Chrobrego i Kazimierza Wielkiego. Prace rozpoczęte pod koniec października 2009 roku zakładają zabudowę kwartału ulic kamienicami, które zarówno formą jak i funkcją nawiązywały będą do historycznej zabudowy Starego Miasta.

Makieta nowej Starówki przedstawia wizję docelową, której wykonawcą jest szczecińska firma Modehpolmo. Zakończenie prac budowlanych ma nastąpić w czwartym kwartale roku 2011. Kamieniczki powstaną według starych,oryginalnych projektów. Wyglądem Starówka będzie nawiązywała do sylwet kamienic, którymi zabudowany był ten obszar do 1945 r. Na parterze znajdą się punkty usługowe. Nad nimi - trzy kondygnacje mieszkalne. Łącznie powstaną 32 kamieniczki. Oprócz budynków wybudowane zostaną podziemne miejsca parkingowe. Wnętrze kwartału zabudowane będzie galerią usługową i pasażem dla pieszych. Prace archeologiczne z uwagi na duży zakres prac i ze względu na wartość historyczną tego miejsca prowadzone były do końca 2008 roku. Po zakończeniu prac archeologicznych wojewódzki konserwator zabytków podjęła decyzję o zachowaniu niektórych fragmentów odkrytych fundamentów kamienic, co wiązało się z koniecznością dostosowania projektu do zaleceń konserwatorskich.

Aktualnie są prowadzone prace geodezyjne, polegające na wytyczeniu budynku, zabezpieczeniu ścian wykopu i niwelacji wysokościowej terenu oraz prace mające na celu przystosowanie gruntu do wykonania ław fundamentowych i płyty fundamentowej żelbetowej. Kamieniczki, które powstaną nawiązywać będą do starej zabudowy Starówki z odtworzeniem dawnego charakteru zabudowy miasta. Jako obowiązujący przyjęto schemat bazujący na kamieniczkach znajdujących się na tym obszarze do roku 1945. Materiały zastosowane do budowy będą wysokiej jakości, które we właściwy sposób odtworzą bryły poszczególnych budynków i stan ich wykończenia sprzed lat.

Zabudowa kwartału to kompleks śródmiejski łączący podziemny parking, centrum handlowo-usługowe w parterze i przyziemiu z funkcją mieszkaniową ulokowaną na wyższych piętrach. Wszystko powstanie w obwodzie kwartału w kształcie zwartej zabudowy kamienicowej. Kamienice będą otaczały cały obszar zabudowy tworząc harmonijne pierzeje. Dostęp do części mieszkalnej kamienic usytuowany zostanie z poziomu zielonego dachu, stanowiącego strop nad częścią usługową. Łącznie powstaną 32 kamieniczki. Wnętrze kwartału zabudowane zostanie jednokondygnacyjną galerią usługową. Część podziemna z parterem zostanie skomunikowana poprzez schody ruchome oraz windy. W ramach realizowanej inwestycji powstaną 53 lokale usługowe oraz 102 mieszkania. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to około 20 500 m2.

Nowa inwestycja ma kontynuować proces odbudowy krajobrazu Starego Miasta, a tym samym przyczynić się do przywracania reprezentacyjnego charakteru otoczenia Kolegiaty i Rynku. Planowany termin realizacji inwestycji to IV kwartał 2011 roku. Koszt jej realizacji szacowany jest na kwotę ponad 100 milionów złotych. Autorem projektu pracownia architektoniczna Studio A4.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej