Stadion Skry będzie reaktywowany. Jest umowa na projekt i budowę kompleksu sportowego

2022-06-08 7:44
stadion Skry
Autor: UM Warszawa Stary stadion Skry będzie rezebrany

Stadion Skry ma stać się znowu czynnym kompleksem sportowym. 6 czerwca prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał umowę z konsorcjum firm Tamex i Gardenia na urządzenie zespołu terenów sportowo-rekreacyjnych obok starego stadionu Skry. Konsorcjum ma odpowiadać za szczegółowy projekt oraz prace budowlane. Wartość umowy to 52 mln zł. Co powstanie na zrujnowanych obecnie ponad 13 hektarach? Kiedy na Skrę wróci sport?

Spis treści

  1. Jak miasto odzyskało stadion Skry?
  2. Remont Skry w trzech etapach
  3. I etap rewitalizacji kompleksu
  4. Jaka będzie nowa Skra?
  5. Kiedy stadion Skry będzie gotowy?

Jak miasto odzyskało stadion Skry?

Od wielu lat trwała batalia miasta z władzami Skry o odzyskanie nieruchomości przy ulicy Wawelskiej. W styczniu 2014 roku Sąd Apelacyjny wydał wyrok korzystny dla miasta, aby nie przedłużać użytkowania wieczystego terenów wokół stadionu, klubowi sportowemu. Argumentował to brakiem remontów i stopniowym popadaniem stadionu w ruinę. Teren nie został jednak zwrócony miastu. W związku z tym w 2018 roku stołeczny ratusz złożył do Sądu Okręgowego pozew o wydanie nieruchomości przy Wawelskiej. Rok później zapadł wyrok korzystny dla Warszawy. Po kolejnych odwołaniach wnoszonych przez klub, Sąd Apelacyjny podtrzymał orzeczenie I instancji. W styczniu 2021 rok ostatecznie nieruchomość przeszła w ręce stołecznego ratusza. Od tego czasu Skra była porządkowana.

trybuny Skry
Autor: UM Warszawa Obecny stadion Skry jest w kompletnej ruinie

Remont Skry w trzech etapach

Prace remontowe na terenie Skry będą podzielone będą na trzy etapy:

  • budowa boiska obok starego stadionu,
  • budowa stadionu lekkoatletycznego na 25 tys. widzów,
  • budowa hali dla korzykarzy i siatkarzy na 6-7 tys. widzów.

I etap rewitalizacji kompleksu

Za I etap remontu kompleksu będzie odpowiadać zwycięzca przetargu – konsorcjum Tamex Obiekty Sportowe i Gardenia Sport. Wykonawca do września 2022 ma opracować szczegółową koncepcję rewitalizacji, a do lipca 2023 dokumentację projektową. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na grudzień 2024 r., z kolei pozwolenie na użytkowanie powinno zostać wydane w I kwartale 2025 r.

Prezydent Warszawy zapowiedział, że we wrześniu miasto ogłosi konkurs na koncepcję architektoniczną stadionu lekkoatletycznego w miejsce obecnego (II etap remontu), który jest kompletną ruiną - trzeba go rozebrać i zbudować od nowa. Konkurs będzie rozstrzygnięty wiosną 2023. Inwestycja ma postać, o ile miasto znajdzie partnera, bo jego koszt budowy stadionu szacowany jest na 500 mln zł. Nie jest to kwota, którą miasto dźwignie bez wsparcia. Stołeczny Ratusz próbuje namówić rząd do współfinansowania inwestycji, zresztą premier Mateusz Morawiecki deklarował pomoc przy remoncie stadionu głównego Skry, który ma mieć skalę ponadlokalną. Deklaracji od rządu na razie nie udało się uzyskać.

Wkraczamy w kolejny etap przywracania Skry warszawiankom i warszawiakom. Dzisiaj podpisujemy umowę wykonawczą na pierwszy etap rewitalizacji kompleksu przy ul. Wawelskiej. Koszt inwestycji prawie 52 miliony złotych. Powstanie tutaj lekkoatletyczny stadion treningowy, strefy rzutów, boisko do rugby, zaplecze szatniowo-sanitarne oraz tereny zielone i rekreacyjne połączone z Polem Mokotowskim. Jednocześnie od kilku miesięcy pracujemy nad II etapem rewitalizacji tej przestrzeni, czyli budową głównego stadionu lekkoatletycznego dla prawie 25 tys. widzów – powiedział 6 czerwca prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jaka będzie nowa Skra?

Zrewitalizowana Skra zostanie przywrócona nie tylko sportowcom, ale też wszystkim warszawiankom i warszawiakom. Powstanie strefa rekreacyjno-sportowa otwarta na Pole Mokotowskie ze ścieżką biegową, gdzie zostaną zainstalowane terenowe urządzenia sportowe przeznaczone do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych oraz strefa parkowa, gdzie będzie można oddać się wypoczynkowi w otoczeniu zieleni.

Kiedy stadion Skry będzie gotowy?

W warunkach umowy zapisano, że na zaprojektowanie obiektu wykonawca będzie miał 16 miesięcy, a drugie tyle przewidziane jest na budowę kompleksu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, I etam remontu Skry powinien być gotowy na wiosnę 2025 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej