Stadion Pogoń Szczecin. Zakończenie budowy stadionu coraz bliżej

2022-02-18 10:22
stadion pogoń szczecin
Autor: youtube Budowa stadionu w Szczecinie dobiega końca

Na Stadionie Pogoń Szczecin zakończyły się już najbardziej wymagające prace. Trybuny i stalowa konstrukcja dachu są już na swoim miejscu. Brakuje jedynie fragmentu pokrycia dachu w narożniku północno-wschodnim. Przypomnijmy, że budowa Stadionu Pogoń Szczecin trwa od marca 2019. Kiedy zasiądziemy na nowych trybunach Stadionu Pogoń Szczecin?

Spis treści

 1. O inwestycji Stadion Pogoń Szczecin
 2. Stadion Pogoń Szczecin - informacje o projekcie
 3. Na czym polegało przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?
 4. Kiedy otwarcie nowego Stadionu Pogoń Szczecin?
 5. Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

O inwestycji Stadion Pogoń Szczecin

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy Stadion Miejski z czterema trybunami o pojemności około 21 tys. widzów. Dodatkowo na terenie kompleksu powstanie Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, w skład którego wejdzie budynek i sześć boisk (w tym trzy z nawierzchnią hybrydową i jeden zabudowany tzw. „balon”). Przedsięwzięcie obejmuje również budowę parkingów, dróg dojazdowych i chodników.

Koszt całej inwestycji to 364,4 mln zł, z czego realizacja stadionu pochłonie 261,2 mln zł. Miasto otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wysokości 30 mln zł. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum DORACO-PBG. To firma, która z powodzeniem wybudowała trzy stadiony na Euro 2012. Projekt obiektu powstał w szczecińskim biurze projektowym Dedeco.

Stadion Pogoń Szczecin - informacje o projekcie

W ramach projektu wybudowany zostanie nowy budynek dwukondygnacyjny Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z kompleksem boisk treningowych. Ponadto powstaną cztery boiska do gry w piłkę nożną w tym trzy pełnowymiarowe oraz jedno o nawierzchni sztucznej pomniejszonej o ok 10 % w stosunku do wymiarów boiska trawiastego.

W budynku będą szatnie dla sportowców, pomieszczenia dla trenerów, pomieszczenia magazynowe, kawiarenka, siłownia oraz część odnowy biologicznej.W ramach przebudowy stadionu dobudowana zostanie czwarta trybuna, tzw. wschodnia, w której znajdzie się restauracja, fanshop z kawiarenką oraz w przyszłości muzeum POGONI.

Obiekt pomieści około 20,5 tys. miejsc. W trybunie północnej zaprojektowano budynek z szatniami dla piłkarzy, pomieszczeniami dla dziennikarzy, trenerów i przedstawicieli PZPN oraz loże VIP, sale konferencyjne, a także pomieszczenia techniczne. Zmodernizowane zostanie boisko na murawie głównej oraz tzw. boisko treningowe od strony ul. Twardowskiego. Zmieni się również zagospodarowanie terenu wokół stadionu.

Na czym polegało przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?

Przesunięcie murawy w kierunku istniejącej już trybuny zachodniej oznaczało wywiezienie ponad 4 tys. m³ gruntu z powierzchni ponad 8 tys. m².

 • Na początek zdejmowana była warstwa humusu.
 • Następnie wykonane zostało  korytowanie do głęb. ok. 50 cm.
 • Potem układana była geowłóknina.
 • Równolegle wykonany został drenaż i instalacje do nawadniania murawy.
 • Następnie ułożona została warstwa odsączająca i instalacje ogrzewania murawy.
 • W ostatnim etapie wykonana była betonowa płyta, na której ułożono sztuczną trawę.
 • W dalszych etapach nastąpiło rozłożenie oraz profilowanie warstwy wegetacyjnej, zainstalowane zostały zraszacze.
 • Na końcu pojawiła się trawa nowego boiska.

Kiedy otwarcie nowego Stadionu Pogoń Szczecin?

Stadion ma być gotowy w pierwszej połowie 2022 roku. Będzie to siódmy co do wielkości stadion w Polsce.

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: pracownia projektowa Dedeco Stadion Pogoń Szczecin - murawa

Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

Projekt przebudowy Stadionu Miejskiego w Szczecinie był przedmiotem dyskusji od wielu lat. Jedne z pierwszych pomysłów zakładały budowę nowego obiektu na lotnisku w Dąbiu. Jednak koszt takiej inwestycji przewyższał finansowe możliwości Gminy. Ostatecznie pod koniec 2013 roku udało się rozstrzygnąć konkurs na koncepcję przebudowy stadionu Floriana Krygiera przy ul. Twardowskiego w Szczecinie.

Plan zakładał zachowanie łuku na zachodzie oraz trybuny południowej. Dodatkowo miała powstać nowa trybuna północna z bogatym zapleczem, a nad całością nowy dach. Jednak w 2014 roku okazało się, że trzeba będzie ułożyć konstrukcję zachodniej i południowej trybuny od nowa. To spowodowało wzrost kosztów (z ok. 48 mln zł do ponad 100 milionów), mimo to miasto nie wycofało się z inwestycji.

Jednak plany nowego stadionu nie spodobały się kibicom. Chcieli oni aby dystans pomiędzy trybunami, a murawą był mniejszy. W efekcie w 2015 roku powstał nowy projekt zmniejszający dystans z 40 m do 16-18 m. Ten również został zbojkotowany ze względu na zbyt małą pojemność obiektu. W końcu w 2016 roku osiągnięto kompromis. Samorząd zgodził się na rozbudowę stadionu o czwartą trybunę, w skutek czego planowana pojemność wzrosła z niespełna 18 do ponad 22 tys. widzów.

W styczniu 2018 Miasto Szczecin zleciło opracowanie projektu spółce Dedeco. Finalnie w projekcie budżetu Miasta na rok 2018, założono, że łączne wydatki na przebudowę stadionu im. Floriana Krygiera nie przekroczą 245 milionów. Z tym że w ramach tej kwoty mają być wyremontowane również ulice wokół niego. Długi proces projektowania obiektu wydłużył również harmonogram prac budowlanych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 rok, a nie, jak wcześniej zakładano, na 2020.

Stadion Pogoń Szczecin
Autor: pracownia projektowa Dedeco Budynek dwukondygnacyjny Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej