Stadion Narodowy: rozpoczyna się big lift
W czwartek 16 grudnia o godz. 12.30, rozpoczął się na Stadionie Narodowym tzw. big lift - podniesienie iglicy będącej częścią linowej konstrukcji dachu. Na iglicy zamontowany jest szkielet daszku nad przyszłym "garażem" dachu ruchomego.
Wymiary tego elementu to 32 metry długości 6 ton wagi. Iglica centralna Stadionu Narodowego w Warszawie ma 70 metrów i waży ok. 100 ton. Przez co najmniej trzy dni 72 wyciągarki będą podnosić całą konstrukcję dachu wraz z iglicą.
- Dzisiaj jest dla nas wyjątkowy dzień na drodze do zakończenia budowy Stadionu Narodowego w Warszawie i do powstania najlepszego wielofunkcyjnego obiektu w Polsce. Wszystkim konstruktorom i budowniczym gratuluję takiego zaawansowania robót – powiedział Rafał Kapler, prezes Narodowego Centrum Sportu.
Proces big lift rozpoczął się od starannego zabezpieczenia lin w miejscach gdzie opierają się o trybuny. Po ich ułożeniu, na służących zabezpieczeniu trybun specjalnych podestach, zostały połączone z iglicą. Dolna część iglicy (11 m) znajduje się obecnie w parkingu podziemnym (poziom -4). Operacja ta przebiega sekwencyjnie. Stopniowe podnoszenie iglicy już się rozpoczęło. Równocześnie do operacji podnoszenia iglicy, przy użyciu 72 siłowników hydraulicznych naciągane są liny. Kiedy iglica będzie już widoczna w całości, na poziomie boiska (poziom -2) zostaną do niej podłączone kolejne liny (dolne). Liny te zostaną przymocowane do iglicy i rozpocznie się proces ich naprężania i podnoszenia do góry. Na zakończenie operacji sprężania lin, będą one połączone z konstrukcją stalową na szczycie pylonów, a liny dolne do ringu ściskanegoł.
Zespół bezpośrednio pracujący przy big lift to ponad 200 osób, który dokonuje stałych kontroli przemieszczeń i sił w poszczególnych linach. Po zakończeniu big lift, następnym krokiem będzie montaż konstrukcji pod membranę, montaż membrany i elewacji z siatki aluminiowej.
Przy okazji warto odnotować, na jakim etapie są pozostałe elementy budowy.
W zakładach Mostostalu trwa wykonywanie elementów tzw. podkonstrukcji, na której zostanie zamontowana elewacja z siatki aluminiowej.
W robotach zewnętrznych trwają prace przy 9 z 22 biegów schodów terenowych. Zmiana konstrukcji tych schodów na częściowo prefabrykowane, umożliwia ich wykonanie mimo ujemnych temperatur.
W różnej fazie prac znajduje się wykonywanie murów oporowych, po południowo - zachodniej i północno - zachodniej stronie stadionu.
W robotach wykończeniowych trwa wykańczanie podłoża pod posadzki, tynków, izolacji stropów i stropów podwieszonych. Uzgodniono pomiędzy zamawiającym a wykonawcą wszystkie materiały do ceramicznych wykładzin ściennych i podłogowych.
Trwają ostatnie uzgodnienia dotyczące parkietów przemysłowych, które zostaną zastosowane w wielu miejscach obiektu.
Roboty instalacyjne, sanitarne i mechaniczne są prowadzone na wszystkich kondygnacjach od -4 do +5. Rozpoczęły się próby instalacji związanej ze słyszalnością komunikatów dźwiękowego systemu ostrzegawczego – jednego z elementów instalacji pożarowej.
Szerokim frontem ruszyły roboty instalacji słaboprądowych - sygnalizacja alarmu pożarowego, kontrola dostępu, dźwiękowy system ostrzegawczy.
Prace na Stadionie Narodowym prowadzone są obecnie na dwie wydłużone zmiany, dodatkowo w sobotę i niedzielę. Rozpoczęło się przegrupowanie zaplecza generalnego wykonawcy, którego celem jest uwolnienie powierzchni dla robót zewnętrznych, instalacyjnych oraz drogowych. Zaplecze jest przenoszone w rejony na północ od stadionu, nie objęte zakresem budowy.
Autor: brak danych