Spalarnia śmieci Warszawa Targówek – rozbudowa trwa. Spalarnia na Targówku ruszy już w przyszłym roku

2023-03-31 13:41
Spalarnia Warszawa Targówek
Autor: MPO Tak będzie wygladać rozbudowana spalarnia na warszawskim Targówku

Spalarnia śmieci Warszawa Targówek jest rozbudowywana już drugi rok. Właśnie rozpoczęły się roboty wykończeniowe i prace technologiczne. To będzie największa i najnowocześniejsza spalarnia śmieci w Polsce. Dzięki spalarni śmieci na Targówku 30% warszawskich odpadów będzie unieszkodliwiana w ekologiczny sposób. Po zakończeniu prac spalarnia przetworzy ponad 300 ton odpadów, czyli ponad 7 razy więcej niż obecnie.

Spis treści

  1. O spalarni śmieci Warszawa Targówek
  2. Spalarnia śmieci Warszawa Targówek - jak będzie działać?
  3. Spalarnia śmieci na Targówku - inwestycja z poślizgiem
  4. Spalarnia śmieci Targówek - aktualności z budowy
  5. Kiedy zacznie działać spalarnia śmieci Warszawa Targówek?

O spalarni śmieci Warszawa Targówek

Spalarnia śmieci Warszawa Targówek, jej oficjalna nazwa to Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, znajduje się w rejonie skrzyżowania Zabranieckiej i Gwarków na pograniczu Targówka i Rembertowa. Obecnie funkcjonuje tam zakład, który rocznie spala 40 tys. ton śmieci. Po rozbudowie spalarni śmieci na warszawskim Targówku wydajność zwiększy się siedmiokrotnie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania na wykonawcę inwestycji wybrało w przetargu koreańską firmę POSCO Engineering & Construction Co. Ltd. Firma ta rozbudowała m.in. spalarnię w Krakowie. Rachunek za prace ma opiewać na kwotę ponad 2 mld zł brutto.

Spalarnia śmieci Warszawa Targówek - jak będzie działać?

Nowy obiekt będzie się składał z instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys. ton rocznie oraz w pełni zautomatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. Instalacja będzie również dostarczała prąd i ciepło do warszawskich mieszkań. Spalarnia będzie działała przez całą dobę i wytworzy około 200 000 MWh ciepła oraz około 100 tysięcy MWh energii elektrycznej każdego roku. Rozwiąże kwestię zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych, przy zachowaniu wymagań dotyczących redukcji odpadów kierowanych na składowiska. Projekt spalarni spełnia surowe wymogi środowiskowe. Obiekt ma być w pełni bezpieczny dla mieszkańców Warszawy.

Bryła spalarni została zaprojektowana tak, aby korespondowała z otaczającym ją krajobrazem. Dachy zielone, transparentne elewacje oraz ich półprzezroczyste osłony mają sprawić, że budynki wtopią się w otoczenie. Na najwyżej położonym punkcie instalacji znajdzie się punkt widokowy. Cały zakład będzie można zwiedzić, gdyż wewnątrz obiektu zaprojektowano ścieżkę edukacyjną.

Projekt rozbudowy spalarni powstał w pracowni z międzynarodowym doświadczeniem – Sweco Consultung.

Spalarnia śmieci na Targówku - inwestycja z poślizgiem

Przetarg na rozbudowę spalarnia miał zostać ogłoszony już w grudniu 2016 roku, co przesunęło się potem na 2017. Przetarg wygrała firma chińska, jednak postępowanie zostało unieważnione. Kolejne rozwiązanie przetargu na wykonanie inwestycji miało miejsce pod koniec lutego 2020 roku. Oprócz Koreańczyków, stanęło do niego polskie Konsorcjum Zarmen sp. z o.o., REMAK – ENERGOMONTAŻ S.A., które zażądało jednak prawie 200 milionów więcej niż POSCO - 1,8 miliarda złotych.

Spalarnia na Targówku
Autor: MPO Projekt rozbudowy spalarni śmieci Warszawa Tegówek przewiduje ścieżkę edukacyjną, która przebiegać będzie przez cały zakład aż do punktu widokowego znajdującego się ponad 70 metrów nad ziemią

Spalarnia śmieci Targówek - aktualności z budowy

Gotowa jest prefabrykowana żelbetowa konstrukcja wsporcza pod chłodnie wentylatorowe. Konstrukcja składa się z 8 masywnych słupów o wadze ponad 9 ton każdy. Chłodnie zostały przeniesione i zainstalowane w nowej lokalizacji. Sukcesywne postępy widać również przy pracach rozbiórkowych dawnej sortowni, kompostowni oraz hali czyszczenia kompostu, a także innych obiektów na terenie dawnej spalarni.

Obecnie kończy się etap prac nad trasą, którą warszawskie odpady zmieszane pokonają od momentu ich dostarczenia na ul. Zabraniecką, aż do termicznego przekształcenia oraz wytworzenia energii cieplnej i elektrycznej dla mieszkańców miasta.

Śmieciarki Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania będą transportować odpady estakadą o długości 120 m. Po dotarciu do hali rozładunku pojazdy MPO zrzucą odpady przez specjalne luki do tzw. bunkra. Stamtąd śmieci będą ładowane chwytakami do zsypów nowych linii K2 i K3. Następnie zostaną termicznie przetworzone. 

Kiedy zacznie działać spalarnia śmieci Warszawa Targówek?

Rozbudowa nowoczesnej i ekologicznej spalarni śmieci miała się zakończyć 3 lata od podpisania umowy, czyli pod koniec 2023 r. Termin zakończenia inwestycji podawany obecnie to 2024 rok.

Po uruchomieniu nowej spalarni koszty zagospodarowania odpadów mają spaść poniżej prognozowanej na ten czas ceny rynkowej, co, miejmy nadzieję, przełoży się na niższe rachunki dla mieszkańców.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej