Spalarnia śmieci Warszawa Targówek – trwa rozbudowa. To inwestycja za ponad 1,6 mld zł

2021-07-07 11:44
Spalarnia na Targówku
Autor: MPO Tak będzie wygladać rozbudowana spalarnia na warszawskim Targówku

Spalarnia śmieci Warszawa Targówek będzie rozbudowywana. Właśnie trwają zaplanowane rozbiórki oraz roboty porządkowe i organizacyjne. To największa i najnowocześniejsza spalarnia śmieci w Polsce. Dzięki spalarni śmieci na Targówku 30% warszawskich odpadów będzie unieszkodliwiana w ekologiczny sposób. Kiedy zacznie działać spalarnia śmieci Warszawa Targówek?

Spis treści

  1. O spalarni śmieci Warszawa Targówek
  2. Spalarnia śmieci Warszawa Targówek - jak będzie działać?
  3. Spalarnia śmieci na Targówku - inwestycja z poślizgiem
  4. Spalarnia śmieci Targówek - aktualności z budowy
  5. Kiedy zacznie działać spalarnia śmieci Warszawa Targówek?

O spalarni śmieci Warszawa Targówek

Spalarnia śmieci Warszawa Targówek, jej oficjalna nazwa to Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, znajduje się w rejonie skrzyżowania Zabranieckiej i Gwarków na pograniczu Targówka i Rembertowa. Obecnie funkcjonuje tam zakład, który rocznie spala 40 tys. ton śmieci. Po rozbudowie spalarni śmieci na warszawskim Targówku wydajność zwiększy się kilkakrotnie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania na wykonawcę inwestycji wybrało w przetargu koreańską firmę POSCO Engineering & Construction Co. Ltd. Firma ta rozbudowała m.in. spalarnię w Krakowie. Rachunek za prace ma opiewać na kwotę ponad 2 mld zł brutto.

Spalarnia śmieci Warszawa Targówek - jak będzie działać?

Nowy obiekt będzie się składał z instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys. ton rocznie oraz w pełni zautomatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. Instalacja będzie również dostarczała prąd i ciepło do warszawskich mieszkań. Spalarnia będzie działała przez całą dobę i wytworzy około 200 000 MWh ciepła oraz około 100 tysięcy MWh energii elektrycznej każdego roku. Rozwiąże kwestię zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych, przy zachowaniu wymagań dotyczących redukcji odpadów kierowanych na składowiska. Projekt spalarni spełnia surowe wymogi środowiskowe. Obiekt ma być w pełni bezpieczny dla mieszkańców Warszawy.

Bryła spalarni została zaprojektowana tak, aby korespondowała z otaczającym ją krajobrazem. Dachy zielone, transparentne elewacje oraz ich półprzezroczyste osłony mają sprawić, że budynki wtopią się w otoczenie. Na najwyżej położonym punkcie instalacji znajdzie się punkt widokowy. Cały zakład będzie można zwiedzić, gdyż wewnątrz obiektu zaprojektowano ścieżkę edukacyjną.

Projekt rozbudowy spalarni powstał w pracowni z międzynarodowym doświadczeniem – Sweco Consultung.

Spalarnia śmieci na Targówku - inwestycja z poślizgiem

Przetarg na rozbudowę spalarnia miał zostać ogłoszony już w grudniu 2016 roku, co przesunęło się potem na 2017. Przetarg wygrała firma chińska, jednak postępowanie zostało unieważnione. Kolejne rozwiązanie przetargu na wykonanie inwestycji miało miejsce pod koniec lutego 2020 roku. Oprócz Koreańczyków, stanęło do niego polskie Konsorcjum Zarmen sp. z o.o., REMAK – ENERGOMONTAŻ S.A., które zażądało jednak prawie 200 milionów więcej niż POSCO - 1,8 miliarda złotych.

Spalarnia na Targówku
Autor: MPO Projekt rozbudowy spalarni śmieci Warszawa Tegówek przewiduje ścieżkę edukacyjną, która przebiegać będzie przez cały zakład aż do punktu widokowego znajdującego się ponad 70 metrów nad ziemią

Spalarnia śmieci Targówek - aktualności z budowy

W ostatnich tygodniach zakończył się montaż prefabrykowanej żelbetowej konstrukcji wsporczej pod chłodnie wentylatorowe. Konstrukcja składa się z 8 masywnych słupów o wadze ponad 9 ton każdy. Chłodnie zostały już przeniesione i zainstalowane w nowej lokalizacji. Sukcesywne postępy widać również przy pracach rozbiórkowych dawnej sortowni, w której miejscu pojawi się nowa, w pełni zautomatyzowana sortownia na 30 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki.

Obecnie trwają prace rozbiórkowe w obrębie hali kompostowni i dojrzewania kompostu oraz hali czyszczenia kompostu. Wkrótce do rozbiórki zostaną zgłoszone kolejne obiekty.

Toczące się prace przygotowawcze są zadaniem niezwykle istotnym, gdyż to właśnie staranność i jakość ich sfinalizowania wpłyną na kolejne etapy inwestycji.

Kiedy zacznie działać spalarnia śmieci Warszawa Targówek?

Rozbudowa nowoczesnej i ekologicznej spalarni śmieci ma się zakończyć 3 lata od podpisania umowy, czyli pod koniec 2022 r. Po uruchomieniu nowej spalarni koszty zagospodarowania odpadów mają spaść poniżej prognozowanej na ten czas ceny rynkowej, co przełoży się na niższe rachunki dla mieszkańców.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej