Sosnowiec zrewitalizuje bulwary przy ul. Mościckiego. Tak prezentują się wizualizacje

2023-02-05 17:13
Sosnowiec zrewitalizuje bulwary przy ul. Mościckiego
Autor: MZUK Sosnowiec

Jest zapowiedź rewitalizacji bulwarów Czarnej Przemszy tuż za ul. Mościckiego w Sosnowcu. Miejski Zakład Usług Komunalnych opracował całą koncepcję.

Sosnowiec: bulwary przy ul. Mościckiego zostaną zrewitalizowane

Powstała właśnie koncepcja rewitalizacji bulwarów nad Czarną Przemszą w rejonie ul. Mościckiego, obok II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu. 

Bulwary w niedalekiej przyszłości przejdą prawdziwą metamorfozę. Zaplanowane prace mają przywrócić walory estetyczne tego terenu oraz stworzyć tu miejsce edukacyjne dla mieszkańców. 

W pierwszej kolejności alejki mają zostać odnowienie przy użyciu betonu jamistego. Jest to o tyle ważne, że w swojej strukturze ma tzw. „pustki powietrza”, a dzięki temu są całkowicie przepuszczalne i zapewniają retencję wody. To w samym centrum miasta jest niezwykle istotne – informuje Marcin Jakubczak, zastępca dyrektora ds. inwestycji i remontów w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych w Sosnowcu.

Nie zabraknie także nowej infrastruktury. Zamontowane zostaną ławki typu pomorskiego (będzie ich ok. 30), a przy alejce prowadzącej wzdłuż rzeki staną tablice edukacyjne dotyczące tematów przyrodniczych.

Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu zapowiedział także, że w całym parku ustawione zostaną domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Będą ponadto nowe nasadzenia roślin (m.in. brzoza pożyteczna czy sosna górska). 

Wykonawca ma zadbać także o istniejące już drzewa. Chodzi m.in. o zadbanie o korzenie poprzez ich osłonięcie i zwilżenie i zabezpieczenie pni drzew. Część drzew i krzewów zostanie przesadzona, a drzewa, które tego wymagają, zostaną przycięte. Wymagające tego płyty chodnikowe zostaną zdemontowane, a to pozytywnie wpłynie na rosnące drzewa. W miejscach styku drzew i chodników, mają zostać zastosowane płytkie obrzeża, przewężenie nawierzchni lub tzw. „esowanie” aby uniknąć uszkodzenia drzew – podkreśla Marcin Jakubczak.

Zmianę czekają także schody od strony ul. Mościckiego - szerokość zostanie zredukowana z jednej dużej powierzchni na dwa ciągi komunikacyjne, które zostaną oddzielone zielenią.

Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 1,7 mln złotych. Miasto rozpisze przetarg w formule zaprojektuj-wybuduj i będzie starało się o dofinansowanie na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Sosnowiec zrewitalizuje bulwary przy ul. Mościckiego. Tak prezentują się wizualizacje
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej