Sosnowiec zrewitalizuje bulwary przy ul. Mościckiego. Tak prezentują się wizualizacje

2023-02-05 17:13
Sosnowiec zrewitalizuje bulwary przy ul. Mościckiego
Autor: MZUK Sosnowiec

Jest zapowiedź rewitalizacji bulwarów Czarnej Przemszy tuż za ul. Mościckiego w Sosnowcu. Miejski Zakład Usług Komunalnych opracował całą koncepcję.

Sosnowiec: bulwary przy ul. Mościckiego zostaną zrewitalizowane

Powstała właśnie koncepcja rewitalizacji bulwarów nad Czarną Przemszą w rejonie ul. Mościckiego, obok II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu. 

Bulwary w niedalekiej przyszłości przejdą prawdziwą metamorfozę. Zaplanowane prace mają przywrócić walory estetyczne tego terenu oraz stworzyć tu miejsce edukacyjne dla mieszkańców. 

W pierwszej kolejności alejki mają zostać odnowienie przy użyciu betonu jamistego. Jest to o tyle ważne, że w swojej strukturze ma tzw. „pustki powietrza”, a dzięki temu są całkowicie przepuszczalne i zapewniają retencję wody. To w samym centrum miasta jest niezwykle istotne – informuje Marcin Jakubczak, zastępca dyrektora ds. inwestycji i remontów w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych w Sosnowcu.

Nie zabraknie także nowej infrastruktury. Zamontowane zostaną ławki typu pomorskiego (będzie ich ok. 30), a przy alejce prowadzącej wzdłuż rzeki staną tablice edukacyjne dotyczące tematów przyrodniczych.

Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu zapowiedział także, że w całym parku ustawione zostaną domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Będą ponadto nowe nasadzenia roślin (m.in. brzoza pożyteczna czy sosna górska). 

Wykonawca ma zadbać także o istniejące już drzewa. Chodzi m.in. o zadbanie o korzenie poprzez ich osłonięcie i zwilżenie i zabezpieczenie pni drzew. Część drzew i krzewów zostanie przesadzona, a drzewa, które tego wymagają, zostaną przycięte. Wymagające tego płyty chodnikowe zostaną zdemontowane, a to pozytywnie wpłynie na rosnące drzewa. W miejscach styku drzew i chodników, mają zostać zastosowane płytkie obrzeża, przewężenie nawierzchni lub tzw. „esowanie” aby uniknąć uszkodzenia drzew – podkreśla Marcin Jakubczak.

Zmianę czekają także schody od strony ul. Mościckiego - szerokość zostanie zredukowana z jednej dużej powierzchni na dwa ciągi komunikacyjne, które zostaną oddzielone zielenią.

Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 1,7 mln złotych. Miasto rozpisze przetarg w formule zaprojektuj-wybuduj i będzie starało się o dofinansowanie na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Sosnowiec zrewitalizuje bulwary przy ul. Mościckiego. Tak prezentują się wizualizacje
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej