Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy na półmetku

2022-05-11 7:33
budowa Skweru Sportów Miejskich
Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał w budowie

Skwer Sportów Miejskich - nowe miejsce spotkań i aktywności sportowych powstaje przy budynku Arsenału Królewskiego – w samym centrum stolicy. To inwestycja realizowana dzięki mieszkańcom głosującym w warszawskim budżecie obywatelskim. Na Skwerze Sportów Miejskich przy Arsenale pojawiły się już nowe drzewa i podbudowa pod nawierzchnie alejek dla spacerowiczów i sportowców.

Spis treści

  1. Jak będzie wyglądał Skwer Sportów Miejskich?
  2. Aktualności z budowy Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał
  3. Kto odpowiada za projekt Skweru Sportów Miejskich?
  4. Kiedy będzie gotowy nowy Skwer Sportów Miejskich?

Jak będzie wyglądał Skwer Sportów Miejskich?

Skwer Sportów Miejskich przy Arsenale ma być przestrzenią sportowo-rekreacyjną dla każdego. Powstaną ścieżki spacerowe i dla aktywnej rekreacji. Dla bezpieczeństwa zostaną one rozdzielone. Alejki spacerowe mają być z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej. Z kolei alejki dla bardziej aktywnych - do ćwiczeń, jazdy na rolkach czy deskorolkach, będą utwardzone. Bliżej Ogrodu Krasińskich znajdzie się zestaw przyrządów do kalisteniki. W tej strefie przewidziano bezpieczną nawierzchnię przepuszczalną i antypoślizgową. Cały ten teren ma zdominować zieleń.

Skwer Sportów Miejskich ma być wyposażony w elementy małej architektury – pergole, nowe ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Od strony Arsenału Królewskiego będzie można skorzystać ze stołów piknikowych. Wygodny wypoczynek umożliwią także drewniane tarasy w centralnej części.

Nowa przestrzeń Skweru Sportów Miejskich zostanie wyciszona. Od strony ul. Andersa zaprojektowano nasyp ziemny do wysokości 1m, które porastać będą krzewy i drzewa. Dzięki temu użytkownicy spędzający czas na skwerze odpoczną od zgiełku miasta.

Skwer Sportów Miejskich Warszawa
Autor: Jakabe Skwer Sportów Miejskich to planowana przestrzeń sportowo-rekreacyjna dla każdego
Skwer Sportów Miejskich
Autor: Jakabe W centrum Warszawy powstanie Skwer Sportów Miejskich

Aktualności z budowy Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał

Na skwerze rosną już 24 nowe drzewa - posadzono je na nasypie ziemnym oddzielającym teren skweru od torów tramwajowych. W tym miejscu w maju pojawią się również krzewy. Na terenie skweru łącznie pojawi się kilka tysięcy krzewów  – cisów i irg – które będą ważnym elementem kompozycyjnym tego miejsca. Dzięki temu mieszkańcy spędzający czas na skwerze odpoczną od zgiełku ulicy, a sportowe aktywności nie będą słyszalne poza jego terenem.

Nowy wygląd zyskały stare murki przy stacji metra – zostały one oczyszczone, pomalowane i zaimpregnowane. Postawiliśmy również nowe betonowe murki – na jednych pojawią się drewniane siedziska, a inne będą służyły do ćwiczeń.

Prace związane z budową alejek są mocno zaawansowane. Zostało już zamontowane zbrojenie pod bezpieczną nawierzchnię - przepuszczalną i antypoślizgową.

Teren, gdzie wkrótce pojawi się nowa trawa, jest niwelowany, montowane są również elementy małej architektury. Na skwerze będą nowe ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Wygodny wypoczynek umożliwią także drewniane tarasy w centralnej części.

Skwer Sportów Miejskich w Warszawie
Autor: Jakabe Głównymi elementami Skweru Sportów Miejskich ma być zieleń oraz mała architektura

Kto odpowiada za projekt Skweru Sportów Miejskich?

Projekt Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał powstał na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w pracowni architektonicznej JAKABE Projekty Sp. z o.o. przy udziale lokalnej społeczności oraz fundacji Skwer Sportów Miejskich. Fundacja specjalizuje się w tworzeniu warunków dla aktywności fizycznej wszystkich pokoleń w przestrzeni publicznej i jest jedną z nielicznych polskich organizacji partnerskich strategicznej inicjatywy Unii Europejskiej „New European Bauhaus”.

Kiedy będzie gotowy nowy Skwer Sportów Miejskich?

Warszawski Skwer Sportów Miejskich ma być oddany warszawiakom już w lipcu 2022 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej