Skanska zawiesiła wiechę na stadionie w Kołobrzegu

2010-08-18 12:43
Regionalne Centrum Sportu w Kołobrzegu
Autor: aSpa Pracownia Architektoniczna

Skanska zawiesiła wiechę na budowie Regionalnego Centrum Sportu przy ul. Śliwińskiego w Kołobrzegu. Planowane oddanie obiektu do użytku to pierwszy kwartał 2011 r. Inwestorem jest miasto Kołobrzeg.

W ramach inwestycji powstanie stadion piłkarski z pełnowymiarowym boiskiem (68 m x 105 m) o naturalnej nawierzchni wraz z dwiema krytymi trybunami dla ponad 3 tys. widzów. Poza strefą widowni, trybuny pomieszczą także: zaplecze techniczno-socjalne dla sportowców, trenerów, sędziów, dziennikarzy i VIP-ów oraz magazyny piłkarskie i lokale gastronomiczne. Centralną część trybuny A zajmie loża honorowa przeznaczona dla ponad 100 osób. Stadion będzie oświetlony za pomocą 4 masztów o wysokości 38 m i natężeniu 1 400 lux każdy.

W skład Regionalnego Centrum Sportu wejdzie również boisko treningowe, budynki kas, a także ogólnodostępny skatepark przeznaczony do jazdy na deskorolce, rolkach czy rowerze. Będzie można również spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej – boulderingowej. W odróżnieniu od ścian wysokich będzie można się na niej wspinać bez asekuracji (wysokość 2,5 m).

Autorem projektu architektonicznego jest pracownia A.S.P.A. Pracownia Architektoniczna.

Regionalne Centrum Sportu
Autor: aSpa Pracownia Architektoniczna Kołobrzeg ubiega się o miano jednego z centrów pobytowych dla drużyn, które zagrają w EURO 2012.

- Prace toczą się zgodnie z harmonogramem.  Ze względu na trudne warunki gruntowe oraz wysoki poziom wód konstrukcję trybun musieliśmy posadowić na prawie 650 ośmiometrowych palach betonowych. Dobiegła już końca realizacja stanu surowego zamkniętego obiektu, a także montaż konstrukcji drewnianej dachu obu trybun. Do jej wykonania zastosowaliśmy 70 dźwigarów z drewna klejonego o rozpiętości od 16 do 20 metrów. Zakończona jest także budowa parkingu dla ponad 220 samochodów i przebudowa ul. Kieleckiej – dodaje Jan Matysiak, menedżer projektu, Skanska.

Aktualnie Skanska wykonuje prace instalacyjne (wodno-kanalizacyjne., c.o., elektryczne, wentylacji i klimatyzacji), sieci wodno-kanalizacyjne, roboty drogowe wokół stadionu oraz prace związane z budową placu – agory, który znajdzie się przy wejściu na stadion. Odbywać się na nim będą imprezy plenerowe.

Rozpoczyna się przebudowa ul. Śliwińskiego na deptak spacerowy i roboty wykończeniowe obiektu. We wrześniu rozpocznie się realizacja płyty boiska, tj. trawiastej nawierzchni wraz z systemem drenażu i zraszania. Planowe zakończenie inwestycji to I kwartał 2011 roku.

Kołobrzeski stadion będzie spełniał wymogi PZPN-u stawiane obiektom przeznaczonym dla II ligi piłkarskiej. Obecnie miasto ubiega się o miano jednego z centrów pobytowych dla drużyn, które zagrają w EURO 2012. W takim centrum drużyna miałaby mieszkać i trenować przed meczami. Kołobrzeg rywalizuje z 60 innymi miastami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej