Skanska zakończyła budowę Centrum Komunikacyjnego w Legionowie

2016-09-14 13:23
Centrum Komunikacyjne w Legionowie
Autor: materiał prasowy

W czerwcu 2015 Skanska weszła na plac budowy, aby dokończyć budowę budynku dworca w Legionowie. Prace zostały wycenione na blisko 30 mln zł. Po prawie 15 miesiącach obiekt został oddany do użytku. Ma on usprawnić działanie komunikacji publicznej w mieście. Inwestorem jest Urząd Miasta Legionowo.

Budowa legionowskiego Centrum Komunikacyjnego od początku sprawiała problemy. Dużym wyzwaniem była też zmiana wykonawcy, która nastąpiła w czerwcu 2015. Skanska zastała wówczas na budowie stan surowy częściowo zamknięty, do wykonania pozostało blisko 70% robót jakie wynikały z całego projektu. Kontynuacja prac wymagała dużej wiedzy i doświadczenia.

Przed przystąpieniem do kontynuacji budowy najpierw musieliśmy wykonać inwentaryzację części już zrealizowanej oraz opracować szczegółowe plany robocze wraz z dokumentacją warsztatową dla poszczególnych zadań – wyjaśnia Piotr Falaciński, Kierownik Budowy, Skanska

Prace rozpoczęły się od wykonania izolacyji na dachu dworca oraz robót murowych. Kolejnym etapem było wykonanie fasady z zegarem oraz zbudowanie szklanej kopuły dachu na konstrukcji stalowej. Równolegle trwały prace w garażu wielopoziomowym. Ostatnia fazą było wykończenie i aranżacja wnętrz budynku.

Finalnie, dzięki sprawnej organizacji wykonawcy, powstał nowoczesny budynek dworca. W nowym 3-piętrowym obiekcie na parterze znajduje się przestronna poczekalnia, kasy biletowe, system informacji pasażerskiej i punkty handlowe. Na dwóch górnych kondygnacjach powstała tzw. „poczytalnia” – miejsce, gdzie można wypożyczyć książki, audiobooki, filmy i gry na konsole. Ta Multimedialna Strefa Obsługi Pasażera ma umilić spędzanie czasu klientom PKP. Na trzech kondygnacjach podziemnych obiektu powstał parking. Kubatura budynku wynosi 17 298 m³.

W ramach umowy Skanska rozbudowała również istniejące przejście podziemne przy przystanku PKP Legionowo wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz usunęła kolizje. Przejście umożliwia teraz płynną komunikację od strony osiedla Piaski na poszczególne perony oraz do budynku dworca kolejowego.

Projekt współfinansowany był przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Nazwa inwestycji: Centrum Komunikacyjne w Legionowie
Lokalizacja: Legionowo, ul. Kościuszki
Funkcja: dworzec PKP
Inwestor: Urząd Miasta Legionowo
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Liczba kondygnacji: 3
Zakończenie budowy: 10 wrzesień 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej