Skanska zakończyła budowę Centrum Komunikacyjnego w Legionowie

2016-09-14 13:23
Centrum Komunikacyjne w Legionowie
Autor: materiał prasowy

W czerwcu 2015 Skanska weszła na plac budowy, aby dokończyć budowę budynku dworca w Legionowie. Prace zostały wycenione na blisko 30 mln zł. Po prawie 15 miesiącach obiekt został oddany do użytku. Ma on usprawnić działanie komunikacji publicznej w mieście. Inwestorem jest Urząd Miasta Legionowo.

Budowa legionowskiego Centrum Komunikacyjnego od początku sprawiała problemy. Dużym wyzwaniem była też zmiana wykonawcy, która nastąpiła w czerwcu 2015. Skanska zastała wówczas na budowie stan surowy częściowo zamknięty, do wykonania pozostało blisko 70% robót jakie wynikały z całego projektu. Kontynuacja prac wymagała dużej wiedzy i doświadczenia.

Przed przystąpieniem do kontynuacji budowy najpierw musieliśmy wykonać inwentaryzację części już zrealizowanej oraz opracować szczegółowe plany robocze wraz z dokumentacją warsztatową dla poszczególnych zadań – wyjaśnia Piotr Falaciński, Kierownik Budowy, Skanska

Prace rozpoczęły się od wykonania izolacyji na dachu dworca oraz robót murowych. Kolejnym etapem było wykonanie fasady z zegarem oraz zbudowanie szklanej kopuły dachu na konstrukcji stalowej. Równolegle trwały prace w garażu wielopoziomowym. Ostatnia fazą było wykończenie i aranżacja wnętrz budynku.

Finalnie, dzięki sprawnej organizacji wykonawcy, powstał nowoczesny budynek dworca. W nowym 3-piętrowym obiekcie na parterze znajduje się przestronna poczekalnia, kasy biletowe, system informacji pasażerskiej i punkty handlowe. Na dwóch górnych kondygnacjach powstała tzw. „poczytalnia” – miejsce, gdzie można wypożyczyć książki, audiobooki, filmy i gry na konsole. Ta Multimedialna Strefa Obsługi Pasażera ma umilić spędzanie czasu klientom PKP. Na trzech kondygnacjach podziemnych obiektu powstał parking. Kubatura budynku wynosi 17 298 m³.

W ramach umowy Skanska rozbudowała również istniejące przejście podziemne przy przystanku PKP Legionowo wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz usunęła kolizje. Przejście umożliwia teraz płynną komunikację od strony osiedla Piaski na poszczególne perony oraz do budynku dworca kolejowego.

Projekt współfinansowany był przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Nazwa inwestycji: Centrum Komunikacyjne w Legionowie
Lokalizacja: Legionowo, ul. Kościuszki
Funkcja: dworzec PKP
Inwestor: Urząd Miasta Legionowo
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Liczba kondygnacji: 3
Zakończenie budowy: 10 wrzesień 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej